Prymas: Świat jest spragniony nadziei
Świat jest spragniony nadziei, choć często się na nią zamyka i ją odrzuca; nadziei potrzebują też Polska i Polacy - powiedział w sobotę w Gnieźnie w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski abp Wojciech Polak. Hierarcha zaapelował o zgodę i porozumienie.
- Świat jest spragniony nadziei, choć często się na nią zamyka i ją odrzuca; nadziei potrzebują też Polska i Polacy - powiedział w sobotę w Gnieźnie w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski abp Wojciech Polak. Hierarcha zaapelował o zgodę i porozumienie.
Metropolita gnieźnieński zaznaczył w trakcie homilii, że wszyscy ochrzczeni są wezwani i posłani do głoszenia Zmartwychwstałego słowem i życiem. Cytując papieża Franciszka podkreślił, że w przeciwnym razie "bylibyśmy tylko międzynarodową strukturą z dużą liczbą zwolenników i dobrych reguł, ale niezdolną dawać nadzieję, której spragniony jest ten świat".
Jak dodał, ten świat "jest spragniony nadziei, choć często się na nią zamyka i ją odrzuca" i często "można widzieć w nim pokusę gaszenia nadziei".
- I Polska i Polacy są spragnieni nadziei, choć znów tak często - jak mówił nam na Wawelu papież Franciszek - konieczna jest nam mocna nadzieja i ufność w Tym, który kieruje losami narodów, otwiera drzwi zamknięte, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe - powiedział prymas.
Abp Polak stwierdził też, że "potrzebna jest nam mocna nadzieja i ufność, że do rozwiązywania trudności konieczna jest zgoda i porozumienie, wzajemny szacunek i współdziałanie".
- Konieczne jest wyjście poza utarte schematy, przyjęte strategie i pokusę wykluczania się nawzajem z życia społecznego. Konieczne jest dostrzeżenie tego, co dla nas wszystkich ważne i niezbędne, co pozwala budować na trwałych fundamentach wspólnego dobra, praworządności, troski o potrzebujących pomocy i wsparcia, o biednych, o uchodźców, o tych wszystkich, którym trzeba, także i dziś, tu i teraz, przywracać nadzieję - zaznaczył.
Prymas wskazał też na konieczność poszanowania dla każdego człowieka, "od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i niewykluczanie tych, którzy są bezbronni i po ludzku po prostu słabi".
"Wszystko to jednak pozostanie nadal jedynie jakimś kolejnym pustym wezwaniem, gdy wpierw nie dokona się w nas samych, w naszych konkretnych ludzkich sercach, w Tobie i we mnie, nowe narodzenie i nawrócenie, zmartwychwstanie i odrodzenie"- powiedział abp Polak.
Kard. Nycz przewodniczył Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej
- Pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza została w sobotę wieczorem odprawiona Wigilia Paschalna, po której z archikatedry św. Jana wyruszyła procesja rezurekcyjna.
Duchowni odprawili liturgię światła, w trakcie której wierni zapalili świece od paschału. Liturgia słowa, symboliczne przejście od Starego do Nowego Testamentu, opisywała dzieła Boga od stworzenia świata, przez ofiarę Izaaka, wyjście narodu wybranego z Egiptu po dzieło zbawienia.
W trakcie liturgii chrzcielnej do sakramentu chrztu przystąpiło dziewięcioro dorosłych. Ostatnią liturgię - eucharystyczną zakończyła obwieszczająca zmartwychwstanie procesja rezurekcyjna, która przeszła ulicami Starego Miasta, przy dźwiękach dzwonów i orkiestry strażackiej.
Grób Pański przedstawiał Jezusa w koronie cierniowej w środku współczesnego wielkiego miasta z wieżowcami pełnymi reklam, otoczonego zajętymi swoimi sprawami przechodniami.
W starożytności Wielka Sobota była dniem bez liturgii, dniem ciszy i postu z powodu żałoby apostołów. Wieczorem chrześcijanie gromadzili się na całonocne czuwanie i modlitwy. Począwszy od V wieku pojawiają się opisy ceremonii poświęcenia świecy paschalnej. Kolejne obrzędy tego dnia rozwijały się w ciągu wieków i były stopniowo wcielane do liturgii Wielkiej Soboty.
Abp Gądecki: Zmartwychwstanie to skok w nowy wymiar i porządek
- Zmartwychwstanie jest czymś, co w dziejach dziejach życia na Ziemi nigdy przedtem się nie wydarzyło; to skok w nowy wymiar i porządek - powiedział w sobotę w Poznaniu w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.
Jak dodał, choć chrześcijańska wiara w zmartwychwstanie spotykała się od początku z oporami - zmartwychwstanie Jezusa jest faktem.
Arcybiskup Gądecki powiedział w trakcie homilii, że zmartwychwstanie "pozostaje tak bardzo poza wszelkim naszym doświadczeniem, że ciągle pytamy na czym właściwie ono polega".
"Jeśli możemy w tym przypadku użyć języka teorii ewolucji, to polega ono - jak uczył papież Benedykt XVI - na +mutacji+. Jest to absolutnie decydujący skok w całkowicie nowy wymiar. Jest czymś, co przedtem nigdy się nie wydarzyło w długich dziejach życia na Ziemi. Jest skokiem w całkowicie nowy porządek, który dotyczy również nas" - powiedział abp Gądecki.
Hierarcha przypomniał przy tym, że ewangeliści mocno podkreślają, iż zmartwychwstały Jezus "jest tym samym Jezusem, którego apostołowie znali przed Jego śmiercią, że pojawił się On w tym samym ciele, lecz nie w takim samym".
"Chrześcijańska wiara w zmartwychwstanie spotykała się od początku z niezrozumieniem i oporami. A jednak zmartwychwstanie Jezusa jest faktem. Jest to jakościowy skok ku nowemu życiu, ku nowemu światu, który od momentu pojawienia się Zmartwychwstałego przenika nasz świat, przemienia go i pociąga ku sobie" - powiedział abp Gądecki.
Dodał, że ta przemiana "dotyka nas przede wszystkim poprzez wiarę i chrzest". Stąd też chrzest jest integralną częścią Wigilii Paschalnej.
"Chrzest jest czymś odmiennym od rytuału przyjmowania ludzi do Kościoła. Jest on czymś więcej niż zwykłym obmyciem, oczyszczeniem czy upiększeniem duszy. Chrzest jest rzeczywiście śmiercią i zmartwychwstaniem. Jest odrodzeniem do nowego, przemienionego życia" - powiedział.
Abp Gądecki przypomniał, że "od najdawniejszych czasów" w Wigilię Paschalną Kościół udziela sakramentu chrztu świętego katechumenom. W sobotę w poznańskiej katedrze sakramenty chrztu, bierzmowania i komunię świętą przyjęło kilkanaście dorosłych osób.