Trwa ładowanie...
d1yqrvu

Prymas powołał komisję ds. lustracji księży

Prymas Polski, kardynał Józef Glemp powołał "Komisję ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej". Wyznaczając zadania komisji ksiądz prymas powołał się na wytyczne zawarte w "Memoriale Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989".

d1yqrvu
d1yqrvu

Memoriał został przyjęty w sierpniu na Jasnej Górze i są w nim zalecenia, aby ordynariusze poszczególnych diecezji podjęli w tej sprawie odpowiednie działania. Zadaniem komisji będzie - jeżeli zajdzie taka potrzeba - badanie kontaktów osób duchownych Archidiecezji Warszawskiej ze służbami bezpieczeństwa.

Kanclerz kurii warszawskiej ksiądz prałat Grzegorz Kalwarczyk poinformował, że w archidiecezji pracuje obecnie ponad 720 księży, ale jedynie około 200 teoretycznie (!) może mieć teczki założone przez SB. Przypomina jednocześnie, że ci, którzy kiedyś podjęli współpracę z SB to była grupa tzw. "księży patriotów", którzy w taki czy inny sposób zostali do współpracy zmuszeni. Na terenie naszej diecezji mieliśmy kilku takich księży, ale oni już nie żyją i możemy się tylko za nich modlić - mówi ksiądz prałat Kalwarczyk.

Kanclerz warszawskiej kurii przypomina, że w swoim czasie wszyscy klerycy w seminariach duchownych, a także wszyscy pracujący już księża - mieli założone teczki. Gromadzono tam różne materialy i nie wiadomo, co z tego jest prawdą - mówi ksiądz prałat Kalwarczyk. Wyraża też przekonanie, że zadaniem komisji nie będzie bawienie się w inkwizycję i szukanie winnych i dokumentów, żeby kogoś pognębić, a czasem może zajść także potrzeba obrony.

Kanclerz warszawskiej kurii przypomina, że każdy człowiek ma swoje sumienie i - zwłaszcza ksiądz - powinnien zacząć od rachunku sumienia, spowiedzi i pokuty.

"Komisja ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej" ma zebrać się w najbliższym czasie, aby ustalić plan działania. W skład "Komisji ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej" wchodzą trzy osoby: profesor biblistyki ksiądz infułat Stanisław Kur, historyk Kościoła ksiądz prałat Andrzej Gałka oraz historyk dr Tadeusz Krawczak.

d1yqrvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yqrvu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj