Prymas powołał komisję ds. lustracji księży
Prymas Polski, kardynał Józef Glemp powołał "Komisję ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej". Wyznaczając zadania komisji ksiądz prymas powołał się na wytyczne zawarte w "Memoriale Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989".
29.09.2006 | aktual.: 29.09.2006 05:45
Memoriał został przyjęty w sierpniu na Jasnej Górze i są w nim zalecenia, aby ordynariusze poszczególnych diecezji podjęli w tej sprawie odpowiednie działania. Zadaniem komisji będzie - jeżeli zajdzie taka potrzeba - badanie kontaktów osób duchownych Archidiecezji Warszawskiej ze służbami bezpieczeństwa.
Kanclerz kurii warszawskiej ksiądz prałat Grzegorz Kalwarczyk poinformował, że w archidiecezji pracuje obecnie ponad 720 księży, ale jedynie około 200 teoretycznie (!) może mieć teczki założone przez SB. Przypomina jednocześnie, że ci, którzy kiedyś podjęli współpracę z SB to była grupa tzw. "księży patriotów", którzy w taki czy inny sposób zostali do współpracy zmuszeni. Na terenie naszej diecezji mieliśmy kilku takich księży, ale oni już nie żyją i możemy się tylko za nich modlić - mówi ksiądz prałat Kalwarczyk.
Kanclerz warszawskiej kurii przypomina, że w swoim czasie wszyscy klerycy w seminariach duchownych, a także wszyscy pracujący już księża - mieli założone teczki. Gromadzono tam różne materialy i nie wiadomo, co z tego jest prawdą - mówi ksiądz prałat Kalwarczyk. Wyraża też przekonanie, że zadaniem komisji nie będzie bawienie się w inkwizycję i szukanie winnych i dokumentów, żeby kogoś pognębić, a czasem może zajść także potrzeba obrony.
Kanclerz warszawskiej kurii przypomina, że każdy człowiek ma swoje sumienie i - zwłaszcza ksiądz - powinnien zacząć od rachunku sumienia, spowiedzi i pokuty.
"Komisja ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej" ma zebrać się w najbliższym czasie, aby ustalić plan działania. W skład "Komisji ds. lustracji duchowieństwa archidiecezji warszawskiej" wchodzą trzy osoby: profesor biblistyki ksiądz infułat Stanisław Kur, historyk Kościoła ksiądz prałat Andrzej Gałka oraz historyk dr Tadeusz Krawczak.