Trwa ładowanie...
d23mn2c

Prymas powołał delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych

Prymas Wojciech Polak wyznaczył delegata i duszpasterza do pomocy ofiarom nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. To część działań systemowych Kościoła katolickiego na rzecz poszkodowanych, za które odpowiada jezuita o. Adam Żak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas powołał delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d23mn2c

O powołaniu delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych prymas poinformował na swojej stronie internetowej. Funkcję delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego będzie pełnił ks. dr Wojciech Rzeszowski; na duszpasterza ofiar abp Polak wyznaczył ks. Dariusza Larusa.

Jak powiedział abp Polak, biskupi diecezjalni mają wyznaczyć delegatów i duszpasterzy dla ofiar nadużyć seksualnych do marca; 11 marca o ich szczegółowych zadaniach dyskutować będą biskupi podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z zamierzeniami episkopatu w kraju ma powstać kilka ośrodków pomocy dla ofiary nadużyć seksualnych. Za organizację ośrodków odpowiada koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży jezuita o. Adam Żak. Jest on założycielem krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka. Mające powstać ośrodki byłyby czymś w rodzaju terenowych oddziałów Centrum.

d23mn2c

- Osoby pokrzywdzone, wykorzystane seksualnie przez księży czy to w przeszłości czy obecnie, uzyskałyby w nich odpowiednią informację odnośnie do procedur, a także poradę prawną i psychologiczną. Zadaniem ośrodków byłoby także towarzyszenie osobie poszkodowanej w czasie trwania wszystkich procedur, wskazywanie, gdzie i kiedy ma się zgłosić, a później dowiadywanie się, jak sprawy postępują - przypomniał prymas.

Jak dodał, punkty kontaktowe w różnych częściach kraju będą ze sobą współpracować, będą też wspomagane przez grono osób powołanych do niesienia pomocy ofiarom. Mają to być m.in. delegaci biskupów diecezjalnych i przełożonych zakonnych, upoważnieni i przygotowani do przyjmowania zgłoszeń, a także księża gotowi pomóc ofiarom, jeśli ci będą sobie tego życzyć.

Latem 2014 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja nt. pedofilii oraz - po raz pierwszy w Polsce - liturgia pokutna z udziałem pokrzywdzonych przez duchownych. - Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów - mówił w homilii biskup płocki Piotr Libera. Te słowa za "ważny i dobry krok" uznała Maria Mucha z Fundacji "Nie lękajcie się", która udziela wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych. Zaznaczyła jednak, że ofiary czekają na konkretne działania.

Według o. Żaka nie jest znana liczba sprawców i ofiar. Jak mówił podczas krakowskiej konferencji, zbiera dane w diecezjach i prowincjach zakonnych, ale dane te mogą być niepełne, bo dopiero od 2001 r. przełożeni kościelni są zobowiązani do informowania Stolicy Apostolskiej w przypadku uprawdopodobnienia się oskarżeń o przestępstwa o charakterze seksualnym. Z jego danych wynika, że od 2010 do 2013 r. przynajmniej 19 księży zostało skazanych za czyny seksualne z małoletnimi.

d23mn2c

5 lutego Watykan rozpowszechnił treść listu papieża Franciszka do przewodniczących episkopatów i przełożonych zakonów, w którym prosi ich o pełną współpracę z Komisją ds. Ochrony Nieletnich. Jej zdaniem jest przygotowanie propozycji i inicjatyw, które chroniłyby nieletnich oraz dorosłych niepełnosprawnych przed seksualnym wykorzystywaniem. Według papieża trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić z Kościoła plagę pedofilii i rozpocząć proces pojednania oraz leczenia jej ofiar.

d23mn2c

Podziel się opinią

Share
d23mn2c
d23mn2c
Więcej tematów