PolskaPrymas powołał delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych

Prymas powołał delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych

Prymas Wojciech Polak wyznaczył delegata i duszpasterza do pomocy ofiarom nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. To część działań systemowych Kościoła katolickiego na rzecz poszkodowanych, za które odpowiada jezuita o. Adam Żak.

Prymas powołał delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

O powołaniu delegata i duszpasterza dla ofiar nadużyć seksualnych prymas poinformował na swojej stronie internetowej. Funkcję delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego będzie pełnił ks. dr Wojciech Rzeszowski; na duszpasterza ofiar abp Polak wyznaczył ks. Dariusza Larusa.

Jak powiedział abp Polak, biskupi diecezjalni mają wyznaczyć delegatów i duszpasterzy dla ofiar nadużyć seksualnych do marca; 11 marca o ich szczegółowych zadaniach dyskutować będą biskupi podczas obrad Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z zamierzeniami episkopatu w kraju ma powstać kilka ośrodków pomocy dla ofiary nadużyć seksualnych. Za organizację ośrodków odpowiada koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży jezuita o. Adam Żak. Jest on założycielem krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka. Mające powstać ośrodki byłyby czymś w rodzaju terenowych oddziałów Centrum.

- Osoby pokrzywdzone, wykorzystane seksualnie przez księży czy to w przeszłości czy obecnie, uzyskałyby w nich odpowiednią informację odnośnie do procedur, a także poradę prawną i psychologiczną. Zadaniem ośrodków byłoby także towarzyszenie osobie poszkodowanej w czasie trwania wszystkich procedur, wskazywanie, gdzie i kiedy ma się zgłosić, a później dowiadywanie się, jak sprawy postępują - przypomniał prymas.

Jak dodał, punkty kontaktowe w różnych częściach kraju będą ze sobą współpracować, będą też wspomagane przez grono osób powołanych do niesienia pomocy ofiarom. Mają to być m.in. delegaci biskupów diecezjalnych i przełożonych zakonnych, upoważnieni i przygotowani do przyjmowania zgłoszeń, a także księża gotowi pomóc ofiarom, jeśli ci będą sobie tego życzyć.

Latem 2014 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja nt. pedofilii oraz - po raz pierwszy w Polsce - liturgia pokutna z udziałem pokrzywdzonych przez duchownych. - Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów - mówił w homilii biskup płocki Piotr Libera. Te słowa za "ważny i dobry krok" uznała Maria Mucha z Fundacji "Nie lękajcie się", która udziela wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych. Zaznaczyła jednak, że ofiary czekają na konkretne działania.

Według o. Żaka nie jest znana liczba sprawców i ofiar. Jak mówił podczas krakowskiej konferencji, zbiera dane w diecezjach i prowincjach zakonnych, ale dane te mogą być niepełne, bo dopiero od 2001 r. przełożeni kościelni są zobowiązani do informowania Stolicy Apostolskiej w przypadku uprawdopodobnienia się oskarżeń o przestępstwa o charakterze seksualnym. Z jego danych wynika, że od 2010 do 2013 r. przynajmniej 19 księży zostało skazanych za czyny seksualne z małoletnimi.

5 lutego Watykan rozpowszechnił treść listu papieża Franciszka do przewodniczących episkopatów i przełożonych zakonów, w którym prosi ich o pełną współpracę z Komisją ds. Ochrony Nieletnich. Jej zdaniem jest przygotowanie propozycji i inicjatyw, które chroniłyby nieletnich oraz dorosłych niepełnosprawnych przed seksualnym wykorzystywaniem. Według papieża trzeba zrobić wszystko, by wykorzenić z Kościoła plagę pedofilii i rozpocząć proces pojednania oraz leczenia jej ofiar.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)