Prymas Polski zaapelował w homilii o poszanowanie ładu konstytucyjnego
Prymas polski abp Wojciech Polak zaapelował w homilii na Jasnej Górze o poszanowanie ładu społecznego oraz konstytucyjnego, który jest "gwarantem naszego bycia razem i współistnienia". Mówił także o otwartości, współczuciu i gotowości niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, migrantom i uchodźcom.
Abp Polak wygłosił homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W homilii prymas nawiązał m.in. do biblijnych wydarzeń uczty weselnej w Kanie, stawiając jako wzór postawę Maryi ufającej w Boga i proszącej: „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, a także uczniów, którzy okazują posłuszeństwo jej poleceniu.
- I my możemy tacy być. I my potrafimy być ludźmi Kany Galilejskiej. Daliśmy temu dowód podczas ostatniej nawałnicy, która przeszła nad częścią naszej Ojczyzny. Tak wielu ruszyło na pomoc poszkodowanym siostrom i braciom, nie pytając o ich poglądy, wyznanie czy swój zysk - zaznaczył prymas.
- Polacy zdali egzamin z miłości, z wrażliwości, a także z jedności. Tyle razy dociera i do nas, tutaj, na Jasnej Górze, Boże wezwanie kierowane, a nawet więcej, jakby zapośredniczone przez Maryję: zróbcie wszystko - podkreślił abp Polak.
- Potrzeba, aby serca zwaśnione i rozgoryczone Bóg uzdrawiał i czynił otwartymi i gotowymi do pomocy innym i do współdziałania z innymi. Potrzeba, aby zamkniętych i wciąż przekonanych jedynie o własnych racjach, uwrażliwiał na dobro wspólne, na potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego - wyjaśnił.
Jak podkreślił, nikt nie ma prawa zawłaszczania tej przestrzeni wyłącznie dla siebie, wykluczając z niej innych. Wskazał na potrzebę przemian w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Potrzeba - mówił, nawiązując do wezwania kard. Stefana Wyszyńskiego - abyśmy prawdziwie się odmienili.
- Dokonując jednak tej przemiany, mamy zacząć od siebie a nie od innych. Mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji. Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy wręcz omijać - zaakcentował prymas.
- Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości. Mamy widzieć nasze własne dobro i szanować je i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy tym najbardziej potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - zaakcentował abp Polak.
- Nie możemy też pomijać wezwania świętego Jana Pawła II do budowania wspólnego domu dla całej Europy, opartego na solidarnej miłości społecznej, na pragnieniu zrozumienia siebie nawzajem - zaznaczył.
Wskazał, że zawierzenie Jezusowi i wysłuchanie wezwania Maryi z Kany Galilejskiej: zróbcie wszystko cokolwiek Jezus wam powie, pozwoli na doświadczenie cudu przemiany. - To znaczy Jezus będzie, o ile mu na to pozwolimy, przemieniał nasze trudne sytuacje, otwierał je i czynił bardziej Bożymi, a zarazem bardziej ludzkimi - wyjaśnił.
Do słów z homilii prymasa odniosła sie na swoim profilu na Twitterze posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Powątpiewa ona w to, by Prawo i Sprawiedliwość wzięlo je sobie do serca.
300-lecie koronacji jasmogórskiego wizerunku
W sobotę na Jasnej Górze - w dniu, kiedy przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej - odbywają się główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. To wydarzenie z 8 września 1717 r. było pierwszym takim w świecie poza Rzymem.
Kulminacyjnym punktem obchodów była msza św. z udziałem władz kościelnych i państwowych. W uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i przedstawiciele rządu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski. Mszy przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W trakcie mszy nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Na jasnogórskich błoniach wierni zbierali się już od rana. Mimo przelotnego deszczu szczelnie wypełnili plac przed ołtarzem na klasztornych murach. Plac od północnej strony zamknęła obszerna scena, na której wieczorem rocznicowe uroczystości zwieńczy koncert pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana”.