Trwa ładowanie...
d42gn6q

Protesty wyborcze. Sąd Najwyższy rozpatrzył niemal wszystkie wnioski

Sąd Najwyższy skończył rozpatrywanie ponad 5800 protestów złożonych w związku z nieprawidłowościami przy wyborach prezydenckich. Pozostały zaledwie 3 wnioski, które czekają na opinię. W SN ma wydać uchwałę ws. tegorocznej elekcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy ma wydać w poniedziałek uchwałę ws. ważności wyborów prezydenckich
Sąd Najwyższy ma wydać w poniedziałek uchwałę ws. ważności wyborów prezydenckich (Getty Images)
d42gn6q

Jak informuje RMF FM spośród wszystkich protestów wyborczych, za zasadne w całości lub cześć uznano 92 wnioski, jednak nie miały one wpływu na ostateczny wynik wyborów. Przypomnijmy, że po 12 lipca do Sądu Najwyższego wpłynęło niemal 6 tysięcy protestów. Wyborcy skarżyli się na niedostarczenie pakietów wyborczych czy problemy z dopisaniem się do spisu wyborców. Ponad 2/3 protestów dotyczyła stronniczości TVP w relacjonowaniu kampanii i faworyzowania konkretnego kandydata.

Sąd Najwyższy w sobotę przekazał, że pozostawił bez dalszego biegu protest wyborczy złożony przez komitet byłego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Jak poinformował rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski, Sąd Najwyższy wskazał, że protest wyborczy komitetu Trzaskowskiego w części wykraczał poza jego ustawowo określony przedmiot i granice zakreślone w Kodeksie wyborczym.

W poniedziałek o godzinie 12 zaplanowano posiedzenie Sądu Najwyższego w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Wtedy też ma zostać podjęta uchwała ws. ważności tegorocznych wyborów. Zgodnie z prawem SN ma 21 dni na wydanie takiej decyzji od momentu podania wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. Czyni to na na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez PKW

d42gn6q

Przeczytaj też: Sąd Najwyższy. 4086 protestów wyborczych ws. stronniczości TVP bez dalszego biegu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

Zobacz też: Nowe otwarcie w PO. "Szykujemy ruch społeczny"

d42gn6q

Podziel się opinią

Share
d42gn6q
d42gn6q
Więcej tematów