Trwa ładowanie...

Protesty rolników w całej Polsce. Będzie bardzo głośno

W środę na terenie całego kraju odbędzie się seria protestów zorganizowanych przez Polski Związek Zawodowy Rolników. Związkowcy będą protestować przeciwko dyskryminacji polskich producentów żywności oraz domagać się wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta.
Share
Rolnicy użyją syren oraz armatek hukowych
Rolnicy użyją syren oraz armatek hukowychŹródło: PAP, Fot: Michał Walczak
d1oya1x

Protesty rolników będą miały różne formy. W województwie łódzkim blokowane będą drogi, w Białymstoku rolnicy ustawią się przed Urzędem Wojewódzkim. Protestujący twierdzą, że rozpoczynają strajk, gdyż czują się oszukani przez rząd.

- Minister Jurgiel obiecał w listopadzie, że będą odszkodowania za zalania. Przekazano to wojewodzie i ministrowi Romanowskiemu, ale tylko wszyscy odbijają piłeczkę i nas oszukują, jak oszukują od 2015 roku - powiedział w rozmowie z RMF FM jeden z rolników.

W Białymstoku rolnicy będą wyposażeni w syreny oraz armatki hukowe, które służą do odstraszania dzików. Jak twierdzą, chcą by urzędnicy usłyszeli ten hałas, z którym oni muszą radzić sobie na co dzień. Rolnicy podkreślają, że armatki odstraszają zwierzęta zaledwie przez kilka dni - później dziki przyzwyczajają się do ich dźwięku.

d1oya1x

Zobacz także: Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Drugim z postulatów protestujących jest zmniejszenie importu produktów spożywczych z zagranicy - głównie warzyw i owoców. Rolnicy wskazują, że zagraniczni producenci nie są odpowiednio kontrolowani, a w wielu regionach Polski uprawy po prostu przestają być opłacalne.

Rolnicy zapowiadają, że na razie prowadzą strajk ostrzegawczy. Jeśli dotychczasowe środki nie przyniosą rezultatu, będą blokować drogi. Podkreślają również, że przed kilkoma laty obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel pomagał im pisać wnioski o odszkodowania.

- Niech teraz pokaże, jak to robić. Ma szansę - mówią.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oya1x

Podziel się opinią

Share
d1oya1x
d1oya1x
Więcej tematów