Protesty pracowników służby zdrowia
W całym kraju trwa ogólnopolski
protest pracowników służby zdrowia przeciwko projektowi ustawy o
pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.
Ok. 150 związkowców z "Solidarności" pikietuje w Warszawie przed
Sejmem, w wielu miastach trwają głodówki pielęgniarek i lekarzy.
Sejm będzie głosować nad projektem ustawy wieczorem. Protestujący przed Sejmem związkowcy zapowiadają, że zostaną tam do czasu głosowania i w zależności od jego wyniku postanowią co dalej.
Związkowcy i pracownicy służby zdrowia domagają się odrzucenia projektu ustawy w całości. Ich zdaniem nowe zapisy doprowadzą do likwidacji publicznej służby zdrowia, prywatyzacji szpitali i "wykupienia ich za grosze" przez obcy kapitał. Chcą też dymisji ministra zdrowia Marka Balickiego.
W petycji przekazanej marszałkowi Sejmu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi napisali, że "gwoździem do trumny systemu publicznej opieki zdrowotnej" stała się zmiana Kodeksu postępowania cywilnego (kpc), która pozwala komornikom zajmować konta zakładów pracy, pozbawiając pracowników wypłat.
Przeciwko projektowi ustawy protestowali też przed południem technicy radiolodzy. W wielu szpitalach w całej Polsce od godz. 10.00 do 11.00 wykonywali tylko badania ratujące życie. W proteście tym nie uczestniczyli radiolodzy ze szpitali dziecięcych i onkologicznych.
W Kutnie (Łódzkie) pielęgniarki przeprowadziły godzinny strajk ostrzegawczy, w Kielcach strajkowały przez dwie godziny. Do głodujących m.in. w woj. mazowieckim, zachodniopomorskim, łódzkim i świętokrzyskim dołączyli w środę też lekarze i pielęgniarki z Wrocławia i Białegostoku.
Tymczasem w Sejmie podczas debaty nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie posłowie Samoobrony zablokowali mównicę, żądając wprowadzenia pod obrady nowelizacji kpc, która uniemożliwiałaby zajmowanie przez komorników kont szpitali. W ubiegłym tygodniu Samoobrona i PiS złożyły projekty nowelizacji kpc, które zakładają, że pensje pracowników nie będą podlegały egzekucjom komornika.
Trzeba jeszcze na tym posiedzeniu zająć się nowelą kpc, gdyż komornicy zabierają ostatnie pieniądze na leki, na zakup krwi, na sprzęt, na ratowanie zdrowia i życia ludzi - argumentował przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper.