PolskaProtest ZNP wchodzi w nową fazę. Jakie są cele i dlaczego nauczyciele protestują?

Protest ZNP wchodzi w nową fazę. Jakie są cele i dlaczego nauczyciele protestują?

Protest ZNP wchodzi w nową fazę. Jakie są cele i dlaczego nauczyciele protestują?
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
19.10.2016 09:56, aktualizacja: 15.11.2016 13:34

•Związek Nauczycielstwa Polskiego 19 października rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną
„Nie dla chaosu w szkole”.
•Protest ma na celu wycofanie z Sejmu projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji.
•Zgodnie z planami rządu od września 2017 roku będą funkcjonować 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika.

Cele protestu

Nauczyciele chcą zatrzymać reformę edukacji, ponieważ według nich jest ona przygotowywana w pośpiechu. A planowane zmiany obniżą poziom nauczania w polskich szkołach i wprowadzają chaos w nauczaniu.

Protest nauczycieli ma jeszcze jeden cel. W uchwale Zarządu Głównego ZNP zapisano, że związek domaga się podniesienia nakładów na edukację i podwyżek dla nauczycieli.

Dlaczego ZNP protestuje?

ZNP sprzeciwia się likwidacji gimnazjów, które - w jego opinii - oznacza de facto demontaż polskiego systemu edukacji i doprowadzi do zwolnień nauczycieli. Protestujący zauważają, że wraz z likwidacją gimnazjów zostaną zmarnowane pieniądze jakie samorządy zainwestowały w gimnazja.

Planowane manifestacje

Na 19 listopada zaplanowano ogólnopolską manifestację nauczycieli i rodziców w Warszawie sprzeciwiających się reformie edukacji.

W ramach protestu planowana jest pikieta przed Sejmem w dniu pierwszego czytania projektu ustawy Prawo oświatowe. Ale jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie pierwsze czytanie projektu ustawy, ponieważ dopiero zakończyły się uzgodnienia międzyresortowe.

ZNP zapowiedziało też rozpoczęcie akcji informacyjnej o zagrożeniach wynikających z reformy edukacji.

Zgodnie z propozycją rządu od 2017 r. funkcjonować mają 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; wygaszane mają być gimnazja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także