ŚwiatProtest ambasadorów. Chodzi o kłamstwo Rosji o II wojnie światowej

Protest ambasadorów. Chodzi o kłamstwo Rosji o II wojnie światowej

Protest ambasadorów. Chodzi o kłamstwo Rosji o II wojnie światowej
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Maciej Deja
06.09.2019 22:23, aktualizacja: 06.09.2019 22:56

Ambasadorowie z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii akredytowani w Holandii zaprotestowali przeciwko fałszowaniu historii przez Rosję. Ich list został opublikowany w gazecie "Volkskrant" jako polemika z pełnym przekłamań artykułem dyplomaty Moskwy.

Protest ambasadorów to reakcja na opinię ambasadora Rosji w Holandii, która ukazała się na łamach tej samej gazety. Aleksander Szułgin napisał m. in. o tym, że pakt Ribbentrop-Mołotow wcale nie był taki zły, jak się go odbiera. Zdaniem dyplomaty układ był "koniecznością i nie można go negatywnie oceniać".

Polska ambasada w Holandii zamieściła na Twitterze wpis, który odsyła do wspólnej odezwy dyplomatów. "Stanowcze 'nie' dla wybielania historii II wojny światowej przez Rosję i prania mózgów Europejczyków" - czytamy w nim.

Protest ambasadorów. Chodzi o kłamstwo Rosji o II wojnie światowej

Ambasadorowie podkreślili, że sprzeciwiają się rosyjskiej próbie zmian faktów historycznych. Ich zdaniem Szułgin celowo wprowadza w błąd opinię publiczną, szczególnie jeśli chodzi o pakt Ribbentrop-Mołotow.

W tym samym tonie była też utrzymana wspólna deklaracja ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii w 80. rocznicę podpisania dokumentu. Szefowie MSZ napisali, że porozumienie nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego doprowadziło do wybuchu II wojny światowej i skazało Europę na dziesięciolecia cierpień.

"Przypominanie i upamiętnianie minionych nieszczęść daje wiedzę i siłę, by sprzeciwić się tym, którzy starają się wskrzesić lub oczyścić nazistowską i stalinowską ideologię z ciążących na nich zbrodni i win" - napisali.

Źródło: Interia

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (91)
Zobacz także