Trwa ładowanie...
d1ztzn7

Rosja o polskich obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "To próba przepisywania historii"

Kolejne oskarżenia płyną z Moskwy w kierunku Polski. Maria Zacharowa z rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, podczas środowej konferencji prasowej, skomentowała przebieg uroczystości, które odbyły się 1 września w Warszawie. - Tym razem to zaszło za daleko — mówiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podczas konferencji prasowej.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podczas konferencji prasowej. (Forum)
d1ztzn7

Maria Zacharowa określiła warszawskie uroczystości z 1 września za "najjaskrawszy przykład przepisywania historii". Jej zdaniem sposób, w jaki przebiegły uroczystości poświęcone upamiętnieniu wybuchu II wojny światowej jest szokujący.

Podczas konferencji prasowej Zacharowa odwołała się do słów przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił, że "II wojna światowa w kontekście jej politycznych skutków skończyła się w Polsce dopiero w 1989 roku". - Ciekawa jestem, gdzie jest ta grupa historyków, która by się pod tym podpisała - komentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Przepisywanie historii? Od Rosji można się tego uczyć

- Wszelkie interpretacje i koncepcje pseudonaukowe, w tym oświadczenia o jakiejś odpowiedzialności, którą należałoby jeszcze zrewidować, o równej odpowiedzialności, o walce dwóch reżimów totalitarnych, o dwóch okupacjach Europy Wschodniej - to wszystko, co obficie brzmiało w Warszawie, nie ma żadnych podstaw prawnych i historycznych - mówiła Zacharowa.

d1ztzn7

Dodała, że "próby wysyłania post factum na ławę oskarżonych kogoś jeszcze, kogo tam nie było oprócz zbrodniarzy nazistowskich - to wszystko będziemy bezwzględnie przerywać, dlatego, że jest to zbrodnia przeciwko historii światowej".

Zobacz także: 1 września. Kowal: dobrze, że nie zaproszono Putina

W wypowiedzi rzeczniczki rosyjskiego MSZ pojawił się także wątek, na którym Rosja opiera swoją historyczną narrację w ostatnim czasie. Chodzi o przypominanie o tym, że Polska podpisała podobną do Paktu Ribbentrop-Mołotow deklarację z III Rzeszą już w 1934 roku. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało nawet informującą o tym grafikę na swojej oficjalnej stronie w jednym z portali społecznościowych. W rosyjskim przekazie każdorazowo brakuje jednak wzmianki o tajnym protokole do Paktu, w którym nazistowskie Niemcy i ZSRR podzieliły Europę Wschodnią, w tym Polskę, na swoje strefy wpływów.

Wcześniej, w podobnym tonie na temat obchodów w Warszawie, na które Rosja nie została zaproszona, wypowiadał się szef Zacharowej, stojący na czele rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow. - Nasi koledzy zachodni - jak przejawiło się to podczas relacjonowania obchodów w Warszawie w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej - próbują w sposób wybiórczy prezentować fakty swojej opinii publicznej - komentował polityk.

Źródło: RIA Novosti, Interia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ztzn7

Podziel się opinią

Share
d1ztzn7
d1ztzn7
Więcej tematów