ŚwiatProprezydenckie partie zwyciężyły w wyborach w Armenii

Proprezydenckie partie zwyciężyły w wyborach w Armenii

W sobotnich wyborach
parlamentarnych w Armenii najwięcej głosów zdobyła Republikańska
Partia Armenii (RPA), przyjaznego Rosji obecnego premiera Serża
Sarkisjana - podano w Erewanie.

Prozachodnia opozycja twierdzi, że w wielu regionach kraju dochodziło do kupowania głosów.

Zachodni obserwatorzy ocenili jednak, że wybory były generalnie uczciwe - w porównaniu z poprzednimi.

Ugrupowanie Sarkisjana, wiernego sojusznika i potencjalnego następcy prezydenta Roberta Koczariana, uzyskało 32,9% głosów - poinformowała w Erewanie centralna komisja wyborcza po obliczeniu wszystkich głosów.

Na drugim miejscu znalazła się, uważana również za prorządową, partia "Dostatnia Armenia" (14,7%), założona w 2005 r. przez dawnego sportowca, a dziś miliardera, Gagika Carukiana.

Trzecią siłą polityczną okazała się obecna w rządzie Armeńska Federacja Rewolucyjna - 12,8% głosów.

Opozycyjna Partia na rzecz Praworządnego Kraju byłego szefa parlamentu Artura Bagdasariana zdobyła 6,9%.

Frekwencja wyborcza wynosiła 57%.

O 131 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym walczyły 22 partie i jeden blok.

Przebieg głosowania obserwowało blisko 400 obserwatorów zagranicznych, z tego 300 z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Według OBWE w stosunku do poprzednich wyborów parlamentarnych w 2003 roku nastąpiła wyraźna poprawa.

Zostały one w przeważającej części przeprowadzone zgodnie z międzynarodowymi standardami przewidzianymi dla demokratycznych wyborów. Pozostało jednak jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii - powiedziała na konferencji prasowej w Erewanie szefowa delegacji obserwatorów OBWE, Tone Tingsgaard.

Dla Sarkisjana sobotnie wybory były testem przed wyborami prezydenckimi w styczniu 2008 roku. Szef rządu uważany jest za kandydata popieranego przez Roberta Koczariana, który zgodnie z konstytucją nie może się ponownie ubiegać o urząd szefa państwa.

Mała chrześcijańska Armenia, zdana na poparcie Rosji, posiada niewiele bogactw naturalnych, a jej gospodarczy rozwój jest ograniczany m.in. na skutek zamknięcia granic przez muzułmańskich sąsiadów: Azerbejdżan i Turcję w związku ze sporem o Górski Karabach.

Górski Karabach to ormiańska enklawa, nad którą Azerbejdżan utracił kontrolę na rzecz Armenii w wyniku sześcioletniego konfliktu zbrojnego na początku lat 90.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)