Trwa ładowanie...
dyk00y9

Prokuratura wystąpi do Amerykanów o pomoc ws. Mazura?

Nie ma możliwości prawnej przekazania
biznesmena Edwarda Mazura Polsce na mocy ekstradycji, bo nie ma
nowych okoliczności dowodowych, na które można by się powołać w
uzupełnieniu wniosku ekstradycyjnego - powiedziała rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Ewa Piotrowska. Dlatego, jak wyjaśniła, obecnie prokuratura rozważa wystąpienie o pomoc prawną w celu przedstawienia przez amerykańskie organa
ścigania w drodze tej pomocy zarzutów Edwardowi Mazurowi i
przesłuchanie go w USA.

dyk00y9
dyk00y9

Piotrowska zastrzegła, że "są to na razie zamierzenia", jednak jest to "wysoce prawdopodobne". Według Piotrowskiej trudno określić, kiedy prokuratura podejmie decyzję w sprawie ewentualnego wystąpienia o pomoc prawną do strony amerykańskiej.

Polski obrońca Mazura mec. Piotr Kruszyński powiedział, że takie stanowisko prokuratury budzi u niego poczucie satysfakcji. To oznaczałoby sukces obrońców, gdyż nie pojawiły się żadne nowe dowody ani okoliczności w sprawie, które uzasadniałyby ekstradycję - zaznaczył. Dodał, że o ewentualnym postępowaniu wobec Mazura na terenie Stanów Zjednoczonych powinni się wypowiadać jego amerykańscy obrońcy.

Biznesmen Edward Mazur jest podejrzewany o podżeganie do zabójstwa b. komendanta głównego policji gen. Marka Papały, który został zastrzelony w 1998 r. przed blokiem na warszawskim Służewcu. W lipcu ubiegłego roku sąd w Chicago odmówił wydania Polsce Mazura.

Jak poinformowała Piotrowska, ponowne wystąpienie do strony amerykańskiej o ekstradycję Mazura mogłoby być skuteczne, gdyby prokuratura uzyskała jakieś nowe dowody i (...) mogłaby uzupełnić poprzedni wniosekw tej sprawie. Jednak, jak wyjaśniła, ponieważ takich dodatkowych dowodów prokuratura nie uzyskała, to jest rozważane wystąpienie o pomoc prawną w sprawie Mazura do strony amerykańskiej.

dyk00y9

W wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika" minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski powiedział m.in., iż prokuratura rozważa poproszenie USA o przedstawienie w drodze pomocy prawnej zarzutów Edwardowi Mazurowi. Chcemy, by usłyszał zarzuty i stał się formalnie podejrzanym. Jesteśmy dalej przekonani, że współuczestniczył on w popełnieniu tego przestępstwa - powiedział Ćwiąkalski.

Minister powiedział też gazecie, że po ewentualnym przesłuchaniu Mazura w charakterze podejrzanego przez Amerykanów i odesłaniu protokołów będziemy mogli skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, które już mają przedstawione zarzuty. Chodzi o podejrzanego o współudział w zabójstwie Papały Ryszarda B. i o Andrzeja Z. pseud. "Słowik", który ma zarzut pomocnictwa.

dyk00y9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyk00y9
Więcej tematów