PolskaProkuratura wojskowa analizuje doniesienie Parysa

Prokuratura wojskowa analizuje doniesienie Parysa

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada doniesienie Jana Parysa, który mówił o osobie z bliskiego otoczenia premiera pracującej dla obcych służb. Prokuratura ma 30 dni na decyzję czy wszcząć śledztwo, czy odmówić tego.

Poinformował o tym rzecznik tej prokuratury mjr Ireneusz Szeląg. Nie podał, kogo dotyczy doniesienie, które nie ma żadnej klauzuli tajności.

W zeszłym tygodniu Parys (szef MON w rządzie Jana Olszewskiego w 1992 r.) powiedział w TVN24, że osoba z bliskiego otoczenia premiera pracuje dla obcych służb specjalnych. Tego dnia późnym wieczorem w kancelarii premiera odbyło się spotkanie jej szefa Mariusza Błaszczaka z Parysem oraz szefem ABW Bogdanem Święczkowskim. Rzecznik rządu Jan Dziedziczak zapewnił potem, że osoba, o której mówił Parys nie pracuje i nie pracowała w rządzie J. Kaczyńskiego. Minister z kancelarii Przemysław Gosiewski dodał, że Parys nie przedstawił żadnych dowodów.

"Gazeta Wyborcza" nieoficjalnie dowiedziała się, że osoba, którą Parys wskazał jako szpiega, pracowała w nieistniejącym już departamencie obrony kancelarii premiera. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że "chodzi o osobę, która była bodaj generałem Wojska Polskiego, ale już za czasów premiera Marcinkiewicza została odsunięta". Nominację wręczył tej osobie w 2005 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Parys jako zawiadamiający o przestępstwie złożył w czwartek zeznania w Prokuraturze Krajowej. Naczelna Prokuratura Wojskowa przekazała w piątek sprawę warszawskiej WPO.

Rzecznik prasowy koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna - Krzysztof Łapiński zapewnia, że nic nie wskazuje, by bezpieczeństwo państwa było zagrożone w związku z informacjami Parysa, że osoba z bliskiego otoczenia premiera pracuje dla obcych służb specjalnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)