Częstochowa. Zlot na Jasnej Górze trafi pod lupę. Chodzi o obostrzenia
Częstochowska policja poinformowała, że materiały ws. zlotu motocyklistów zostaną przekazane prokuraturze i sanepidowi. Instytucje mają ustalić, czy organizator zlotu w Częstochowie złamał obowiązujące obostrzenia.
Do zlotu na Jasnej Górze doszło w miniony weekend, o czym informowaliśmy w niedzielę. Mimo pierwotnie zapowiadanych 2 tys. uczestników, aż 10 tys. motocyklistów wbrew panującym obostrzeniom postanowiło dotrzeć na Jasną Górę aby wziąć udział w XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.
- Przed pielgrzymką policjanci spotkali się z organizatorem i uzyskali informacje, że planowana liczba to maksymalnie dwa tysiące motocyklistów - poinformowała w rozmowie z TVN24 Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka częstochowskiej policji.
Teraz, jak zapowiadają częstochowscy policjanci, materiały ws. zlotu mają trafić pod lupę prokuratury i sanepidu.
- Prokuratura i sanepid mają ocenić, czy organizator obywającego się w miniony weekend zlotu motocyklistów na Jasnej Górze złamał przepisy związane ze stanem epidemii – przekazała w poniedziałek PAP częstochowska policja dodając, że prześle materiały obu tym instytucjom.
"Wjechało mniej uczestników, niż w poprzednich latach"
Jak przekazała również częstochowska komenda, uczestników na tegoroczny zlot przyjechało mniej niż w poprzednich latach. Ci, którzy jednak dotarli do Częstochowy byli przez funkcjonariuszy informowani o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego.
- Z uwagi na obowiązujący w naszym kraju stan epidemii, decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie na Jasnogórskie Błonia wjechało mniej uczestników, niż w poprzednich latach. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, policjanci systematycznie informowali o konieczności przestrzegania zasad reżimu sanitarnego oraz reagowali na łamanie obostrzeń - przekazała częstochowska komenda.
Policjanci wylegitymowali 156 osób
W trakcie niedzielnego zlotu funkcjonariusze wylegitymowali 156 osób, zanotowali około 100 wykroczeń oraz zatrzymali jedną osobę za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Częstochowska policja wskazała również, że po zapoznaniu się z przekazanymi przez nich materiałami ws. zlotu prokuratura oceni, czy rzeczywiście doszło do popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób przez organizatora, czyli w tym przypadku Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
- W związku ze stwierdzonymi naruszeniami przepisów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, materiały zgromadzone w trakcie tego wydarzenia zostaną przekazane do prokuratury i do sanepidu pod kątem naruszenia prawa przez organizatora pielgrzymki - przekazali w rozmowie z PAP częstochowscy funkcjonariusze.
Masza na Jasnej Górze jest coroczną tradycyjną inauguracją sezonu motocyklowego.
Źródło: PAP/TVN24
Pielgrzymka motocyklistów 2021. Tłum na Jasnej Górze w Częstochowie. Jarosław Sellin komentuje