Trwa ładowanie...

Częstochowa. Otwarcie sezonu motocyklowego w cieniu pandemii. Tłumy na mszy

W niedzielę na jasnogórskich błoniach zaroiło się od motocyklistów z całej Polski. Mimo pandemicznych obostrzeń, kilka tysięcy osób wzięło udział w mszy świętej w intencji bezpiecznej jazdy.

Częstochowa. Otwarcie sezonu motocyklowego w cieniu pandemii. Tłumy na mszyCzęstochowa. Otwarcie sezonu motocyklowego w cieniu pandemii. Tłumy na mszyŹródło: PAP, fot: Waldemar Deska
d1c70rk
d1c70rk

Organizatorem XVIII Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. Peszkowskiego jest stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Początkowo "modlitewne rozpoczęcie sezonu" miało trwać 2 dni. Jednak ze względu na obostrzenia, a przede wszystkim zamknięte z ich powodu hotele, ograniczono jego program tylko do mszy na błoniach jasnogórskich w niedzielę.

Stowarzyszenie apelowało do uczestników rajdu o przestrzeganie zaleceń "sanitarno-epidemiologicznych", w tym do posiadania maseczki i zachowywania 1,5-metrowego dystansu.

Na zamieszczonych na profilu imprezy zdjęciach widać, że większość uczestników zlotu starała się przestrzegać zaleceń. Motocykliści nosili maseczki, maszyny ustawili w przepisowej odległości.

Słoneczna aura zachęcała jednak do spotkań i rozmów. Część uczestników zapomniała więc o prośbach organizatorów i panujących obostrzeniach. Dystans między uczestnikami zlotu zaczął się zmniejszać, a maseczki powędrowały na brodę. Były to jednak wyjątki, jak widać na zdjęciach zamieszczonych na profilu organizatora.

d1c70rk

Rzecznik Jasnej Góry: Cieszymy się z odpowiedzialności uczestników zlotu

Jak udało się zachować porządek? Jak się dowiedzieliśmy od organizatorów zlotu, policja i ojcowie paulini z Klasztoru na Jasnej Górze zgodzili się na organizację imprezy tylko pod warunkiem zachowania obostrzeń. Wszyscy uczestnicy mieli mieć maseczki i zachowywać dystans. "Zawsze są wyznaczane pasy na ziemi, które wyznaczają miejsce do parkowania motocykli, tym razem zrobiliśmy większe odstępy" - przekazano w rozmowie z WP.

"Policja umożliwiła wjazd na błonia tylko od strony ul. Wieluńskiej i ul. 7 Kamienic. Łatwiej było o porządek" - dowiedzieliśmy się od organizatorów.

- To coroczna pielgrzymka motocyklistów. Zwykle przybywa na nią ok. 100 tysięcy osób, w tym roku, ze względu na pandemię organizatorzy ograniczyli tę liczbę - poinformował w TVN24 o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. - My na Jasnej Górze postaraliśmy się o to, by wszystkie obostrzenia były przestrzegane. Pielgrzymi są dosyć zdyscyplinowani, widzimy, że zachowują na placu, podczas mszy dystans społeczny, widzimy, że korzystają z rozwożonych preparatów do dezynfekcji rąk. Cieszymy się bardzo z ich odpowiedzialności - dodał.

Niedzielną mszę na jasnogórskich błoniach skomentował wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski.

d1c70rk

- Pomysł, że koronawirus ma nie zakażać w kościołach albo zakażać słabiej jest oczywiście wyssany z brudnego palca. (...) Co innego jeśli msze są celebrowane na świeżym powietrzu, tam prawdopodobieństwo zakażenia znacznie maleje - przyznaje specjalista.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wydarzenia o charakterze religijnym mogą odbywać się na zewnątrz, jeśli uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują nakaz zakrywania ust i nosa. W takich sytuacjach limit osób nie obowiązuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1c70rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c70rk
Więcej tematów