Trwa ładowanie...
df4to38

Prokuratura: 10 spraw dotyczących afery w pogotowiu

Poza Łodzią prokuratury w całym kraju prowadzą dziewięć spraw dotyczących przyjmowania łapówek przez pracowników pogotowia w zamian za informacje o zgonach pacjentów - poinformował w piątek prokurator krajowy Karol Napierski. W piątek łódzka prokuratura wystąpiła o aresztowanie kolejnej, dziewiatej osoby, zatrzymanej w związku z aferą w pogotowiu ratunkowym.

df4to38
df4to38

Te sprawy dotyczą wyłącznie przyjmowania korzyści za informacje o zgonach, a nie przyspieszania zgonu pacjentów - powiedział Napierski, omawiając wyniki pracy prokuratury w ubiegłym roku. Dodał, że stan dochodzenia w sprawach afery w pogotowiu w Łodzi i w innych miastach nie pozwala przedstawić zarzutu umyślnego spowodowania śmierci, ani zaniechania powodującego zgon pacjenta.

Jest przepaść między przekazywaniem za pieniądze informacji o zgonach a umyślnym przyspieszeniem zgonu dla uzyskania korzyści majątkowej - mówił Napierski, dodając, że postawienie takiego zarzuty wymagałoby niezbitego materiału dowodowego.

Według prokuratury, lekarze, sanitariusze i kierowcy we współpracy z firmami pogrzebowymi osiągnęli korzyści w wysokości kilku tysięcy złotych.

Łódzka prokuratura wystąpiła w piątek o aresztowanie kolejnej osoby, zatrzymanej w związku z aferą w łódzkim pogotowiu ratunkowym. To dziewiąta osoba zatrzymana w tej sprawie.

df4to38

Wnioskowaliśmy o aresztowanie kierowcy łódzkiego pogotowia, któremu postawiono zarzut przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za informacje o zgonach pacjentów - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jolanta Badziak. Grozi mu za to kara do lat 10.

Również w piątek wniosek o wszczęcie dochodzenia w sprawie łapownictwa wystosowała do prokuratury olsztyńska policja. Chodzi o podejrzenie przyjmowania i wręczania łapówek w zamian za informacje o zgonach.

Policja zebrała materiał, który uprawdopodabnia, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa. Chodzi o wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za informacje o zgonach na styku pogotowie ratunkowe-firmy pogrzebowe oraz szpitale-firmy pogrzebowe - powiedziała w piątek Bożena Przyborowska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Policja w charakterze świadka przesłuchała dyrektora olsztyńskiego pogotowia Marka Myszkowskiego oraz niektórych pracowników zakładów pogrzebowych.

W ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza i Radio Łódź ujawniły, że w łódzkim pogotowiu handlowano informacjami o zgonach, a być może celowo zabijano pacjentów. Media podały, że niektórym chorym podawano pavulon, lek zwiotczający mięśnie, co powodowało ich śmierć. (aka)

df4to38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df4to38
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj