Prokuratorzy pójdą do szkół
Prawie pięćset spotkań w szkołach będą mieli prokuratorzy z okręgów prokuratorskich w Białymstoku i Olsztynie w ramach działań zmierzających do surowszego traktowania przestępstw związanych z piciem alkoholu i zażywaniem narkotyków przez nieletnich.
03.11.2006 | aktual.: 03.11.2006 14:30
Cykl spotkań zaplanowano od listopada do stycznia - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Janusz Kordulski.
Spotkania informacyjne m.in. o tym, jak wygląda odpowiedzialność karna za sprzedaż alkoholu nieletnim, spożywanie go w miejscach publicznych, używanie i handel narkotykami to jedno z zaleceń Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku do prokuratur jej podległych.
Chodzi o surowsze traktowanie przestępstw związanych właśnie z piciem alkoholu i używaniem narkotyków przez nieletnich. To m.in. wszczynanie spraw o rozpijanie nieletnich i kierowanie wniosków o cofnięcie koncesji sklepom, gdzie mogą kupić alkohol.
Według danych Prokuratury Rejonowej w Suwałkach, której prokuratorzy odbywali spotkania w szkołach już na początku roku szkolnego, już nawet 10-letni uczniowie klas IV podstawówek przyznawali się do spożywania alkoholu.
Jak poinformował Kordulski, tylko w okręgu białostockim od początku tego roku szkolnego (czyli od 1 września) zatrzymano 122 nieletnich pod wpływem alkoholu, z czego ponad 70 osób trafiło do izb wytrzeźwień, przede wszystkim w Białymstoku.
Prokuratury w tym okręgu (obejmującym dawne województwo białostockie) wszczęły w tym czasie 116 spraw dotyczących przypadków rozpijania osób małoletnich, w tym sprzedawania im alkoholu.
Skierowane zostały też pierwsze wnioski o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu takim sklepom. W Siemiatyczach jeden sklep, w którym sprzedano piwo 14-latkowi, już ją stracił. W przypadkach, gdy są podejrzenia demoralizacji nieletnich, do sądów rodzinnych i nieletnich kierowane są wnioski o zajęcie się sprawą.
Białostocki okręg apelacyjny obejmuje cztery okręgi prokuratorskie: w Białymstoku, Olsztynie, Łomży i Suwałkach.