Prokuratorzy mają ustalić, ile par homoseksualnych zgłosiło zawarcie małżeństwa za granicą
Zastępca Prokuratora Generalnego, Robert Hernand, w piśmie do prokuratorów regionalnych zwrócił się o ustalenie, ile par homoseksualnych chce wpisać do polskich ksiąg stanu cywilnego małżeństwa zawarte za granicą. Po uzyskaniu informacji prokuratorzy mają zgłaszać swój udział w takich postępowaniach.
Jak napisał zastępca Prokuratora Generalnego, „niedopuszczalne jest przyjęcie przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez osoby tej samej płci”. W piśmie podkreślono, że w Polsce coraz częściej pojawiają się wnioski o rejestracje takich małżeństw.
W swych zaleceniach zastępca Prokuratora Generalnego, Robert Hernand, podkreślił, że odmawianie wpisania do ksiąg stanu cywilnego małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci za granicą jest zgodne z decyzjami polskich sądów i obowiązującymi przepisami. Chodzi tutaj o Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a przede wszystkim o artykuł 18 konstytucji. Zapisano w nim, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.
Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do prokuratorów, aby ustalili, ile aktualnie toczy się postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą. Następnie mają zgłaszać swój udział w takim postępowaniu. Według Roberta Hernanda wymaga tego ochrona praworządności i interesu społecznego. Prokurator dołączający do postępowania może składać wnioski w sprawie i przytaczać fakty potwierdzające, że urzędy stanu cywilnego nie mogą rejestrować takich małżeństw.
W piśmie do prokuratorów pojawiło się stwierdzenie, że małżeństwo zawarte za granicą może zostać wpisane do rejestru stanu cywilnego w Polsce jedynie, gdy jest to związek kobiety i mężczyzny. W piśmie zastępcy Prokuratora Generalnego stwierdzono też, że osoby homoseksualne nie są dyskryminowane w prawie do decydowania o swoim życiu osobistym, ponieważ mogą zawrzeć małżeństwo, ale z osobą innej płci.
Głośne sprawy przed sądami
W 2016 roku sądy Wojewódzkie Sądy Administracyjne w Krakowie i Gliwicach oddaliły skargi na nie wpisanie do ksiąg stanu cywilnego aktów urodzenia za granicą, w których były wpisane dwie kobiety.
W 2015 roku głośna była sprawa Jakuba Urbanika. Urząd Stanu Cywilnego odmówił mu wydania zaświadczenia zezwalającego na zawarcie małżeństwa w Hiszpanii. Powodem odmowy była ta sama płeć przyszłego małżonka.