Trwa ładowanie...

Prokuratorzy będą mogli zeznawać w sprawie Kaczmarka

Zdaniem prokuratora generalnego czterej prokuratorzy, którzy mają być świadkami w procesie karnym o zniesławienie jaki SLD wytoczył byłemu szefowi MSWiA Januszowi Kaczmarkowi mogą zeznawać, a sąd może ich zwolnić z tajemnicy służbowej - poinformował rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.

Prokuratorzy będą mogli zeznawać w sprawie KaczmarkaŹródło: WP.PL
d3boeqj
d3boeqj

Radio Zet poinformowało, że prokurator generalny nie zwolnił z tajemnicy państwowej prokuratorów, którzy byli w Szwajcarii z Januszem Kaczmarkiem. Prokuratorzy ci mają być świadkami Kaczmarka w procesie, jaki wytoczył mu SLD. Podczas ostatniej rozprawy w marcu sąd wystąpił do ministra sprawiedliwości o zwolnienie ich z tajemnicy państwowej.

Żurawski powiedział, że w opinii prokuratora generalnego, czterej prokuratorzy nie mają informacji, które stanowiłyby tajemnicę państwową. Natomiast z tajemnicy służbowej, prokuratorskiej sąd może sam zwolnić każdego z prokuratorów, nawet jeśli jest świadkiem - dodał.

Jak wyjaśnił, jeśli podczas przesłuchania zaistnieje sytuacja, że któryś z prokuratorów zasłoni się tajemnicą państwową, to dopiero wówczas sąd powinien zwrócić się do prokuratora generalnego o zwolnienie z tej tajemnicy. Nadmienił, że wtedy takie zwolnienie będzie dotyczyło konkretnego zagadnienia poruszonego w pytaniu skierowanym do świadka.

Nie można zwolnić kogoś z tajemnicy państwowej, gdy tak naprawdę nie wiadomo czy on posiada informacje, które stanowią taką tajemnicę - mówił Żurawski. Według rzecznika ministerstwa we wniosku o zwolnienie musi być za każdym razem dokładnie wskazane, której sprawy dana tajemnica dotyczy.

d3boeqj

W innym przypadku byłoby to zwolnienie blankietowe, czyli oznaczałoby, że prokurator może ujawnić każdą tajemnicę, jaką zna - zaznaczył Żurawski.

SLD - na podstawie art. 212 Kodeksu karnego - oskarża Kaczmarka o zniesławienie ich ugrupowania przez - jak twierdzi - nieprawdziwą wypowiedź radiową, iż widział listę polityków SLD, którzy mają konta w Szwajcarii ze środkami pochodzącymi prawdopodobnie z przestępstw. Za zniesławienie w mediach grozi kara do dwóch lat więzienia.

W maju zeszłego roku Kaczmarek - jako minister - mówił, że są politycy SLD, którzy mają konta za granicą, a pieniądze na nich prawdopodobnie pochodzą ze źródeł przestępczych. Nie podał żadnych nazwisk. Ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odmówił wtedy potwierdzenia, że Szwajcaria zgodziła się przekazać listę tych kont - jak podawały media. Katowicka prokuratura, która zwróciła się o pomoc prawną do Szwajcarii, podała, że nie prowadzi osobnego śledztwa co do kont polityków.

Kaczmarek po ostatniej rozprawie powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż prokuratorzy potwierdzą prawdziwość jego słów.

d3boeqj

W tej samej sprawie SLD wytoczył też Kaczmarkowi proces cywilny. W pozwie domaga się przeprosin i wpłaty 15 tys. zł na rzecz PCK.

Kaczmarka odwołano w sierpniu 2007 r. z MSWiA, bo "znalazł się w kręgu podejrzenia" w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. 30 sierpnia zatrzymano go, razem z b. szefem policji Konradem Kornatowskim i ówczesnym szefem PZU Jaromirem Netzlem. Ma zarzut zatajenia spotkania z Ryszardem Krauzem w lipcu w hotelu Marriott i utrudniania śledztwa w sprawie przecieku z akcji CBA. Sąd uznał potem jego zatrzymanie za "bezzasadne i nieprawidłowe".

d3boeqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3boeqj
Więcej tematów