Trwa ładowanie...
11-01-2012 07:47

Prokurator Krzysztof Parulski zabiera głos

- Zdarzają się trudne sytuacje, ale żadnego konfliktu nie ma - zapewnił w "Rzeczpospolitej" Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski. Powiedział też, że Seremet to sympatyczny szef i domniemany konflikt między nim a prokuratorem generalnym to raczej efekt medialny niż faktyczny stan rzeczy.

Prokurator Krzysztof Parulski zabiera głosŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2n4551
d2n4551

Zapytany, czy prokuratura wojskowa powinna zostać odrębna, powiedział, że prokuratura wojskowa ma wspólną ustawę, która obejmuje trzy piony: powszechne, wojskowe oraz śledczy i lustracyjny, więc trudno tu o odrębność prokuratury wojskowej.

- Najważniejszym postulatem wyłaniającym się z prac zespołu jest rozszerzenie właściwości prokuratorów wojskowych na wszystkie czyny popełnione przez żołnierzy. Prokuratorzy w mundurach są też dobrymi specjalistami z prawa międzynarodowego, konfliktów zbrojnych i prawa humanitarnego, co jest przydatne Siłom Zbrojnych - uzasadniał prokurator Parulski, argumentując przydatność prokuratury wojskowej.

Zdaniem Parulskiego zatem nie ma potrzeby likwidowania wojskowego pionu prokuratury, a jedynym pomysłem na wyrównanie obciążenia prokuratury wojskowej i powszechnej jest reforma prokuratury.

Próba samobójcza prokuratora Mikołaja Przybyła z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz wypowiedzi po tym tragicznym wydarzeniu Prokurator Generalny Andrzej Seremet i jego zastępca Naczelny Prokurator Wojskowy, gen. Krzysztof Parulski pokazały konflikt między prokuraturą cywilną a wojskową. Prokuratura jest instytucją hierarchiczną, w której niedopuszczalna jest sytuacja, gdy podwładny publicznie występuje przeciwko zwierzchnikowi, a tak stało się podczas konferencji po tragicznym wydarzeniu w Poznaniu.

d2n4551

We wtorek obaj prokuratorzy zostali wezwani na rozmowę do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Po rozmowach prezydent nie podjął decyzji o odwołaniu Krzysztofa Parulskiego, mimo że prokurator generalny publicznie stwierdził, że nie wyobraża sobie dłużej współpracy z generałem. A z tego można wnioskować, że likwidacja prokuratury wojskowej wcale nie jest już taka pewna.

Ustawa o prokuraturze mówi, że naczelny prokurator wojskowy, będący zastępcą prokuratora generalnego, jest powoływany i odwoływany ze stanowiska przez prezydenta "na wniosek Prokuratora Generalnego zgłoszony w porozumieniu z ministrem obrony narodowej".

d2n4551
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n4551
Więcej tematów