Trwa ładowanie...
IAR

Prokurator generalny Rosji: nie ma podstaw, aby wydać Janukowycza

Rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył w piątek, że nie widzi podstaw do wydania Ukrainie byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, przebywającego w Rosji.
Share
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczŹródło: AFP, Fot: Alexander Nemenov
d21knms

Czajka, wypowiadając się w stolicy Krymu, Symferopolu, zaznaczył, że strona rosyjska uważa Janukowycza za prawowitego prezydenta Ukrainy. "Ta władza, która teraz jest w Kijowie, przyszła w rezultacie zbrojnego przewrotu. Mówię to jako prawnik" - podkreślił.

"Z naszych informacji wynika, że nie popełnił (Janukowycz) żadnych przestępstw i dlatego nie ma żadnych podstaw do jego ekstradycji" - oznajmił rosyjski prokurator.

Dodał, że jest natomiast "wiele pytań do nowych władz" Ukrainy. "Popełniono wiele przestępstw i muszą one być zbadane" - podkreślił.

d21knms

Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym. Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada ub.r. do lutego protestów wymierzonych w jego ekipę. Po ucieczce z Ukrainy były prezydent znalazł schronienie w Rosji.

Pod koniec lutego prokuratura generalna Ukrainy poinformowała o wszczęciu procedury ekstradycji Janukowycza z Rosji.

d21knms

Podziel się opinią

Share
d21knms
d21knms
Więcej tematów