"Projekty ministerstwa zdrowia, to tylko hasła"
Projekty ustaw dotyczących ochrony zdrowia,
przedstawione przez ministerstwo, to na razie tylko hasła - ocenia szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL),
Krzysztof Bukiel.
Jego zdaniem, wartość projektów będzie możliwa do oceny, kiedy zostaną przyjęte rozwiązania szczegółowe.
Jeśli minister proponuje ubezpieczenia dodatkowe, to hasło jest dobre - powiedział Bukiel. Dodał jednak, że aby takie ubezpieczenia funkcjonowały, trzeba "stworzyć nie ustawę, tylko ryzyko ubezpieczeniowe".
Według niego, taka sytuacja wystąpiłaby na przykład, gdy "obowiązywałoby powszechne współpłacenie, a dana osoba nie chciałaby dopłacać i wtedy by się ubezpieczała".
Odnośnie projektu przekształcenia ZOZ-ów w spółki prawa handlowego, Bukiel zaznaczył, że pytaniem jest czy taka spółka będzie zmuszana do podpisywania kontraktów. Jeśli nie będzie zmuszana, to system zawali się w trzy miesiące, a jeśli będzie zmuszana, to nic się nie zmieni - mówił.
Dlatego, jak dodał Bukiel, kluczowe znaczenie ma zmiana całego systemu finansowania w służbie zdrowia i dostosowanie go do wydatków.
Komentując trzeci z projektów - ustawę o ochronie praw pacjenta - Bukiel ocenił, że to tak jak "stwierdzenie, iż po poniedziałku jest wtorek, a po wtorku środa". Prawa pacjenta nigdy nie będą zagwarantowane deklaracyjną ustawą, tylko dobrym systemem opieki zdrowotnej - podkreślił.
Zapytany, czy otrzymał od ministerstwa zaproszenie na konsultacje w sprawie projektów, Bukiel odpowiedział, że na pewno takie zaproszenie będzie tylko - jak dodał - "chodzi o to, abyśmy zostali wysłuchani".
Zgodnie z jednym z projektów ministerstwa zdrowia, świadczenia dodatkowe, jakie można będzie uzyskać po wykupieniu polisy, to m.in. lepsze warunki świadczeń towarzyszących czy opieki pielęgniarskiej bądź położniczej, a także możliwość korzystania z usług hotelowych dla osób towarzyszących pacjentowi.
Dwa pozostałe projekty przewidują możliwość przekształcenia Zakładu Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w spółkę prawa handlowego bez jego likwidacji oraz zebranie najważniejszych praw i obowiązków pacjenta w jednym dokumencie oraz powołanie Rzecznika Praw Pacjenta. (mg)