Trwa ładowanie...

Projekt ustawy ws. zniesienia dla Polaków wiz do USA

Zgodnie z zapowiedziami, senatorowie
Barbara A. Mikulski i George V. Voinovich wnieśli do
amerykańskiego Senatu projekt ustawy, przewidującej czasowe
włączenie Polski i czterech innych krajów Europy
Środkowowschodniej do programu ruchu bezwizowego do USA.

Projekt ustawy ws. zniesienia dla Polaków wiz do USAŹródło: PAP
d2p6onv
d2p6onv

Według tego projektu, wizy dla Polaków zostałyby zniesione na próbny okres trzech lat. Jednak Polska i pozostałe kraje objęte ustawą musiałyby wprowadzić dodatkowe środki, zabezpieczające przed dostaniem się do USA terrorystów, podpisać nowe umowy na ten temat i wykazać się dobrą współpracą z USA w walce z terroryzmem.

Czasowe zniesienie wiz byłoby wyrazem amerykańskiego uznania dla Polski jako czołowego sojusznika, zwłaszcza zaś dla jej pomocy militarnej w wojnie w Iraku. W oświadczeniu dla mediów senator Mikulski podkreśliła, że w Iraku stacjonuje prawie 1000 polskich żołnierzy, a 17 straciło tam życie.

W zeszłym roku Senat uchwalił już podobną ustawę w formie poprawki do ustawy o reformie imigracji. Ponieważ jednak ustawa ta utknęła w Kongresie, Mikulski ponownie wniosła swój projekt.

W tym roku istnieje korzystniejsza atmosfera polityczna dla zniesienia wiz dla Polaków. Administracja prezydenta Busha zapowiedziała, że zmieni kryteria przynależności do programu ruchu bezwizowego. Zamiast względów ekonomicznych, takich jak zagrożenie dla rynku pracy przez konkurencję imigrantów, liczyć się będą głównie względy bezpieczeństwa.

Zniesieniu wiz sprzyja też zmiana w Kongresie, czyli przejęcie po ostatnich wyborach większości przez Demokratów. W partii tej istnieje większe poparcie dla imigracji i mniejsze wyczulenie na kwestię szczelności granic USA niż wśród Republikanów.

Tomasz Zalewski

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj