PolskaProjekt ustawy o "testamencie życia" trafi do Sejmu w lutym

Projekt ustawy o "testamencie życia" trafi do Sejmu w lutym

Istnieją bardzo duże szanse, że pod koniec
stycznia lub w lutym ostateczny projekt ustawy bioetycznej trafi
do Sejmu - powiedział szef
klubu PO Zbigniew Chlebowski. Ustawa ma dotyczyć m.in tzw. testamentu życia oraz kontrowersyjnej kwestii metody in vitro nie tylko dla małżeństw.

21.12.2008 | aktual.: 21.12.2008 13:32

- Nie ma mowy, żeby grzbiet tej ustawy został zmieniony - powiedział Chlebowski. Zaznaczył jednak, iż mogą zostać zmodyfikowane niektóre obecnie proponowane zapisy.

Szef klubu PO ocenił, iż na przykład "bardzo poważnie należy się zastanowić nad możliwością, by nie tylko pary małżeńskie mogły korzystać z metody in vitro".

- Zespół ma przygotować dobre, kompromisowe rozwiązania - zapewnił.

W ubiegłym tygodniu klub PO przez 2,5 godziny dyskutował o założeniach projektu ustawy bioetycznej, przygotowanego przez działający przy kancelarii premiera zespół ds. bioetyki pod przewodnictwem posła PO Jarosława Gowina.

Główne założenia projektu ustawy bioetycznej, to prawna ochrona embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, zapłodnienia in vitro w szczególnych przypadkach także w przypadku samotnych kobiet.

Według projektu ustawy lekarz miałby podejmować działania mające charakter uporczywej terapii wyłącznie na żądanie pacjenta (tzw. testament życia). Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na taką terapię lub sprzeciwu co do jej udzielenia. Zgoda oraz sprzeciw, mogą być wyrażone ustnie, albo poprzez takie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom, albo jej brak.

Według założeń, do zapłodnień in vitro będzie dopuszczana para małżeńska, u której stwierdzono brak skuteczności w leczeniu bezpłodności. Do zapłodnienia in vitro nie będą kwalifikowane kobiety, które ukończyły 40. rok życia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach od warunku tego będzie można odstąpić, jeżeli kobieta nie ukończyła 45. roku życia i nie sprzeciwia się to dobru dziecka.

Jak powiedział Chlebowski, chciałby, aby w styczniu prace nad projektem ustawy bioetycznej zakończył powołany do tego w klubie PO 10-osobowy zespół. Zespół ma zacząć prace po świętach Bożego Narodzenia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)