PolskaProjekt ustawy o rtv do konsultacji

Projekt ustawy o rtv do konsultacji

Pierwsza część projektu ustawy o rtv dostosowująca polskie prawo do norm UE została przesłana do konsultacji społecznych i prac międzyresortowych - powiedział wiceminister kultury Michał Tober.

01.09.2003 | aktual.: 01.09.2003 15:41

Projekt został wysłany m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, publicznych i prywatnych nadawców, związków zawodowych i twórczych, stowarzyszeń dziennikarskich. Ministerstwo, z uwagi na pilność prac, poprosiło o szybkie ustosunkowanie się do projektu.

W poniedziałek ministerstwo zamieściło na swoich stronach internetowych (www.mk.gov.pl) link odsyłający do projektu pierwszej części ustawy oraz podało adres internetowy, na który można przesyłać do niego uwagi i propozycje. "Chodzi o to, by proces tworzenia projektu ustawy był otwarty i przejrzysty"- wyjaśnił Tober.

Dodał, że jeszcze w tym tygodniu minister kultury przedstawi "mapę drogową" drugiej części projektu dotyczącą wewnętrznego rynku mediów.

19 sierpnia minister kultury Waldemar Dąbrowski zapowiedział, że projekt tzw. małej nowelizacji (czyli ta część, która dostosowuje polskie prawo do standardów unijnych) zostanie przedstawiony w ciągu sześciu tygodni. W tym czasie powstaną też założenia dużej nowelizacji, regulującej radiowo-telewizyjny rynek wewnętrzny.

Nowelizacja w sprawie kwestii europejskich, dotycząca m.in. ochrony dzieci i młodzieży, reklamy i sponsoringu, pomocy publicznej, powinna wejść w życie - jak wynika z traktatu akcesyjnego - do 1 maja 2004 roku.

Nadawcy byliby obowiązani do przeznaczenia co najmniej połowy rocznego czasu nadawania programu na audycje europejskie. Zaproponowano także zniesienie ograniczeń kapitałowych wobec podmiotów z UE, które zamierzałyby rozpocząć nadawanie na terytorium Polski, i podniesienie udziału kapitału zagranicznego dla podmiotów spoza UE do 49% z obecnych 33%.

Założenia projektu małej nowelizacji ustalają tzw. czas ochronny (od 6.00 do 23.00) - zakaz emisji treści o negatywnym wpływie na małoletnich i zakaz propagowania treści pornograficznych lub zawierających przemoc. Przewidziano także wprowadzenie zakazu reklamy wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, usług medycznych czy gier losowych.

Założenia dużej nowelizacji resort kultury zamierza przedstawić w ciągu sześciu tygodni. Duża nowelizacja ma - jak powiedział minister kultury Waldemar Dąbrowski - stworzyć warunki do rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej, regulować kwestie własności archiwów radia i telewizji, kwestie związane ze ściągalnością abonamentu i redefiniować pojęcie misyjnej roli publicznego radia i telewizji.

Poprzedni projekt nowelizacji, odrzucony przez Sejm w trzecim czytaniu 30 lipca, był ostro krytykowany przez opozycję i nadawców komercyjnych. Formalnie przed trzecim czytaniem nie było już innej możliwości wycofania projektu z Sejmu niż poprzez odrzucenie go w wyniku głosowania.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)