PolskaProjekt o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego

Projekt o przywrócenie Funduszu Alimentacyjnego

Przedstawicielki Komitetu Inicjatywy
Ustawodawczej Funduszu Alimentacyjnego złożyły w
Kancelarii Sejmu obywatelski projekt ustawy przywracającej Fundusz
Alimentacyjny - poinformowała Beata Jaskulska z
Komitetu.

21.04.2004 | aktual.: 21.04.2004 17:22

Jaskulska powiedziała, że - zgodnie z wymogami dotyczącymi projektów obywatelskich - Komitet złożył pierwsze 1000 podpisów (wymaganych jest 100 tys. - PAP) oraz potrzebne dokumenty. Następnie, po sprawdzeniu przez Sejm projektu i dokumentów, Komitet będzie miał 3 miesiące na złożenie reszty wymaganych podpisów.

Na konferencji prasowej przewodnicząca Komitetu Renata Iwaniec przypomniała, że obywatelski projekt, przywracający Fundusz Alimentacyjny, zakłada przeniesienie wypłat świadczeń alimentacyjnych na poziom gminy. "Ma on także służyć usprawnieniu egzekucji alimentów od dłużników. W związku z tym chcemy m.in. usprawnić pracę komorników, którzy - według projektu - będą zobowiązani przedstawiać raz na pół roku w sądzie rejonowym sprawozdanie z działań, które podejmują wobec dłużnika" - powiedziała Iwaniec.

Zaznaczyła, że obywatelski projekt zakłada też stworzenie rejestru dłużników alimentacyjnych oraz możliwość ściągania należnych świadczeń "od osób w drugiej kolejności zobowiązanych do uregulowania alimentów, czyli np. rodziców lub rodzeństwa dłużnika".

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, uchwaloną przez Sejm w końcu ubiegłego roku, z dniem 1 maja 2004 r. przestaje istnieć Fundusz Alimentacyjny. Ustawa przewiduje, że świadczenia alimentacyjne Funduszu zostaną zastąpione dodatkiem dla osób samotnie wychowujących dzieci.

W marcu posłowie PiS i LPR zgłosili projekt nowelizacji ustawy, który przewiduje przesunięcie likwidacji Funduszu na 1 stycznia 2005 roku. Pomimo już trzech głosowań, nie zdecydowano jeszcze o losach tego projektu. W środę rano sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zagłosowała za przyjęciem projektu. Teraz trafi on ponownie pod obrady Sejmu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)