PolskaProgram 500 plus. Policja ostrzega przed oszustami. Fałszywe strony wyłudzają dane i pieniądze

Program 500 plus. Policja ostrzega przed oszustami. Fałszywe strony wyłudzają dane i pieniądze

• 1 kwietnia ruszył program "500 plus"
• Od piątku można składać wnioski o dofinansowanie na dzieci
• Policjanci ostrzegają przed oszustami
• Zablokowano strony "Rodzina500.plus"
• Oszuści w ten sposób wyłudzali dane lub pieniądze
• Oficjalna strona poświęcona rządowemu programowi to "Rodzina500plus.gov.pl"
• Pierwsze zatrzymanie oszustów w związku z programem "Rodzina 500+" z Poznania - podaje Radio ZET

Program 500 plus. Policja ostrzega przed oszustami. Fałszywe strony wyłudzają dane i pieniądze
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Robert Kulig

Poznańska policja aresztowała dwie osoby, które skopiowały stronę internetową ministerstwa rodziny. Zamieściły na niej przekierowanie do wysoko płatnej bramki SMS - informuje Radio Zet.

Strona miała automatycznie pobierać pieniądze z telefonów osób, które podały swoje numery przy wnioskach o dotację "500 plus". Zgłoszenie o przestępstwie otrzymała wczoraj wieczorem Komenda Miejska Policji Warszawa-Śródmieście. Po ustaleniach śledczych sprawa trafiła w ręce poznańskiej policji.

1 kwietnia także krakowscy policjanci zablokowali fałszywe strony internetowe, imitujące strony rządowego programu "Rodzina500.plus", za pomocą których oszuści wyłudzali dane lub pieniądze - poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

- Fałszywe strony wyglądem niczym nie różniły się od tych, które zostały stworzone na potrzeby rządowego projektu. Niewielka różnica pojawiała się w nazwie podanej w adresie internetowym strony, trudna do wychwycenia przy pobieżnym oglądzie - mówi Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

Po sprawdzeniu przez policjantów z wydziału do walki z cyberprzestępczością małopolskiej policji okazało się, że były to strony phishingowe, służące do wyłudzania danych oraz pieniędzy.

- Jeden z mechanizmów oparty był na analogii do składania wniosku o przyznanie wsparcia finansowego, które warunkowane jednak było podaniem numeru telefonu komórkowego, na który miał przyjść SMS z kodem rzekomo koniecznym do pełnego uczestnictwa w procedurze. Wpisanie kodu powodowało natomiast aktywowanie usługi SMS premium i otrzymywanie kilku wiadomości tygodniowo - koszt każdego z nich to kilka złotych - dodaje Ciarka.

Strony zostały zablokowane, policjanci ustalają, ile osób mogło zostać w ten sposób oszukanych.

Policja apeluje o ostrożność i wskazuje, że opis programu rządowego znajduje się na oficjalnej stronie internetowej projektu: www.rodzina500plus.gov.pl. Informacji można także szukać na stronach internetowych gmin i instytucji pomocowych.

Te osoby, które chcą wypełniać wnioski poprzez internet mogą korzystać - jak przypomniała w rozmowie z PAP Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji - z takich stron jak: www.rodzina500plus.gov.pl, www.obywatel.gov.pl, oraz oficjalnych stron ministerstw czy niektórych banków. W przypadku banków warto sprawdzić wykaz tych, które uczestniczą w programie.

- Jak zawsze w takich sytuacjach przestrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystując naszą nieświadomość i niewiedzę, poprzez fałszywe strony internetowe mogą próbować wyłudzić zarówno nasze dane jak i pieniądze - podkreśliła Kuc. Jak przypomniała, żadna z instytucji odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia, nie żąda podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-ową danych personalnych. - Oszuści zazwyczaj proszą o podanie takich danych jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania oraz innych danych, które później wykorzystują np. do wyłudzania pieniędzy - dodała. Policjanci przyznają, że już pojawiają się pierwsze fałszywe strony, dlatego trzeba szczególnie uważać wyszukując oficjalne strony w internecie; różnice - przykładowo w adresie - mogą być nieznaczne.

W piątek wystartował program "Rodzina 500 plus". W jego ramach z pomocy skorzysta 2,7 mln rodzin, wsparciem zostanie objętych 3,7 mln dzieci. Pobranie i złożenie wniosków jest bezpłatne. Formularze wniosków są dostępne m.in. na stronie ministerstwa rodziny, a także w miejscach, gdzie wnioski będą składane.

Wnioski o świadczenia 500 plus można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jak informuje MRPiPS, uprawnionych do tego będzie ok. 1,7 mln użytkowników kont internetowych. Bank PKO BP szacuje, że wśród jego klientów jest kilkaset tysięcy takich osób.

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - do ukończenia przez nie 18 lat. Mniej zamożne rodziny będą mogły otrzymać świadczenie również na pierwsze dziecko.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)