Trwa ładowanie...
d1784kq

Prognoza pogody. Ostrzeżenia IMGW - może być groźnie

Przed nami bardzo deszczowe dni - szczególnie na południu Polski. IMGW ostrzega przed ulewami i wzrostem poziomu rzek. Z prognoz pogody wynika, że padać będzie też w centralnych województwach.
Share
We wtorek front z ulewami dotrze do województw środkowej Polski
We wtorek front z ulewami dotrze do województw środkowej PolskiŹródło: Twitter.com/ventusky.com/screen
d1784kq

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed intensywnymi opadami w woj. śląskim (powiaty cieszyński, bielskim, Bielsko-Biała i żywiecki), woj. małopolskim (powiaty oświęcimski, wadowicki, suski, myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki, nowotarski i tatrzański) oraz w woj. podkarpackim - w powiecie jasielskim.

W nocy nad południowe obrzeża kraju wtargnie aktywny front atmosferyczny związany z niżem znad Adriatyku i południowo-zachodnich Bałkanów. Lokalnie może spaść nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni, a w Beskidach i w Tatrach do 15 cm śniegu.

We wtorek front przesunie się na północ i obejmie całą południową oraz centralną Polskę.

   WP/Cumulus
Źródło: WP/Cumulus

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują od godz. 23 w poniedziałek do godziny 3 w środę, ale z prognoz alertów wynika, że mogą zostać przedłużone na kolejny dzień.

d1784kq

Orientacyjna prognoza ostrzeżeń IMGW na trzy najbliższe dni:

   IMGW/screen
Źródło: IMGW/screen

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Prognoza pogody. Wzrośnie poziom rzek

Niestety ulewy mogą doprowadzić do wezbrania potoków i rzek. Eksperci IMGW wydali również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia w Małopolsce i na Śląsku.

d1784kq

W tym pierwszym województwie chodzi o zlewnie rzek: Soła, Skawa, Raba, Dunajec i Ropy oraz o mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły. Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

W Śląskiem IMGW ostrzega przed wzrostem wód w zlewniach Małej Wisły, Brynicy, Przemszy i Soły. Tam lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Alerty hydrologiczne obowiązują do środowego poranka.

Prognoza pogody. Później cieplej, ale burzowo

Co nas czeka w kolejnych dniach? Niż z centrum nad Bałkanami ściągał będzie do Polski ciepłą masę powietrza czarnomorskiego, ale musimy być gotowi na gwałtowne burze z porywistym wiatrem dochodzącym do 80 km/h oraz grad - zapowiadają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1784kq

Podziel się opinią

Share
d1784kq
d1784kq
Więcej tematów