Profilaktyczna akcja walentynkowa w Instytucie Matki i Dziecka
Z okazji walentynek Instytut Matki i Dziecka w Warszawie organizuje dla kobiet akcję profilaktyczną "Odpowiedzialna Miłość". 14 i 15 lutego panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad ginekologa i wykonać nowoczesny test na obecność wirusa HPV.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości kobiet na temat ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, którego główną przyczyną jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papillomavirus - HPV).
Na badanie do poradni ginekologicznej IMiD można zapisywać się jeszcze w środę w godzinach 9.00-15.00 pod numerem telefonu: (22) 327 74 24.
Jak poinformowała Jadwiga Komar-Mrozik z Biura Rzecznika Prasowego IMiD, w trakcie wizyty panie będą miały wykonywany test nowej generacji w kierunku infekcji wirusem HPV. Jest to badanie oparte o analizę mRNA (który powstaje na bazie DNA wirusa i ma służyć do produkcji jego białek) wirusa i można je zrobić tylko w kilku miejscach w Polsce. Obecnie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
HPV jest najczęstszą przyczyną infekcji narządów płciowych. Przenosi się w trakcie kontaktów seksualnych. Jak podają amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie, ok. 50 proc. aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet zakaża się nim w ciągu swojego życia.
U większości pań infekcja przebiega bezobjawowo i przemija samoistnie, jednak u części przechodzi w postać przewlekłą, która znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Choć ryzyko zakażenia HPV rośnie wraz z liczbą partnerów seksualnych, to może do niego dojść już przy pierwszym stosunku płciowym. Co ważne, przebycie zakażenia nie daje odporności i nie zapobiega ponownemu zakażeniu.
Rak szyjki macicy rozwija się z reguły przez wiele lat, dlatego można go wykryć w stadium mało zaawansowanym - kiedy jest w pełni uleczalny - dzięki regularnym badaniom cytologicznym. W Polsce bezpłatna cytologia jest oferowana raz na trzy lata kobietom w wieku 25-59 lat, w ramach populacyjnego programu badań przesiewowych. Jednak zgłasza się na nie wciąż tylko 25 proc. uprawnionych pań.
Ze względu na to rak szyjki macicy jest wykrywany w Polsce w zaawansowanych stadiach i jest przyczyną zgonów ponad 1700 kobiet rocznie.
Pod względem śmiertelności z powodu tego nowotworu Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie - wyprzedza nas tylko Albania.
Test, który będzie oferowany w poradni ginekologicznej IMiD polega na analizie mRNA silnie rakotwórczych serotypów wirusa (HPV 16, 18, 31, 33 i 45) i pozwala wykryć przewlekłe zakażenie HPV. Obecność mRNA w komórkach nabłonka szyjki macicy wskazuje na duże ryzyko rozwinięcia się zmiany przednowotworowej oraz raka szyjki macicy w ciągu kilku bądź kilkunastu lat.
Ma on wyższą wartość prognostyczną niż bardziej dostępny obecnie test, w którym oznaczane jest DNA wirusa. To badania pozwala jedynie stwierdzić obecność zakażenia aktywnego w danym momencie, ale nie umożliwia oceny, czy infekcja ma charakter przemijający czy przetrwały.
W trakcie akcji "Odpowiedzialna Miłość" badane panie będą informowane przez ginekologa o właściwej profilaktyce zdrowotnej związanej z wirusem HPV.
Według Komar-Mrozik liczba badań, która może być zaoferowana kobietom jest ograniczona. Jednak pracownicy IMiD planują prowadzić podobne akcje w przyszłości, jeśli tylko uda im się znaleźć sponsorów.