Trwa ładowanie...
ycipk-qcw657

Profesor Jerzy Majkowski nie żyje. Był powstańcem warszawskim oraz światowej sławy neurologiem

Profesor Jerzy Majkowski ps. Czarny nie żyje. Był podpułkownikiem, żołnierzem Armii Krajowej, walczył jako powstaniec warszawski z batalionu "Gustaw". Niedawno otrzymał tytuł honorowego obywatela Warszawy. Zmarł w wieku 91 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Jerzy Majkowski miał 91 lat
Prof. Jerzy Majkowski miał 91 lat (East News)
ycipk-qcw657

Jerzy Majkowski ps. Czarny brał udział w powstaniu warszawskim. Walczył na Woli i na Starówce. 13 sierpnia 1944 r. został ranny podczas eksplozji "czołgu-pułapki" na ul. Kilińskiego w Warszawie. Był w dwóch obozach jenieckich w Niemczech, po wojnie zdał maturę na Zachodzie. Wrócił do Polski w 1947 roku.

Prof. Majkowski był również lekarzem neurologiem. Kierował m.in. Oddziałem Neurologii Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Akademi Medycznej w Warszawie. Prof. Majkowski przebywał również w USA, gdzie był między innymi profesorem wizytującym w New York University. Na swoim koncie miał między innymi około 500 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 14 książek, których był autorem lub redaktorem.

Pod koniec maja Rada Warszawy przyznała prof. Majkowskiemu tytuł honorowego obywatela stolicy. Był również prezesem warszawskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej.

ycipk-qcw657

Zobacz także: #SpełnijmyMarzeniePowstańca. Spotkajmy się 1 sierpnia i pokażmy, że pamiętamy

Prof. Jerzy Majkowski. Wspominają go politycy

"Dla młodych ludzi jego życie może być wzorem patriotyzmu, mądrości i umiłowania Ojczyzny" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze, łącząc wyrazy współczucia.

ycipk-qcw657

"Panie Pułkowniku, będzie nam Pana bardzo brakowało..." - czytamy z kolei we wpisie Michała Dworczyka na Facebooku.

O śmierci prof. Jerzego Majkowskiego poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

ycipk-qcw657

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-qcw657

ycipk-qcw657
ycipk-qcw657