Profesjonalne CV - żeby chcieli Cię wszędzie!

Mówi się, że szkoła nie przygotowuje do konfrontacji z rynkiem pracy. Jak zaprezentować się prezesowi wymarzonej firmy? Jak zrobić profesjonalne wrażenie już na starcie? Odpowiedź jest jedna: trzeba przygotować naprawdę rewelacyjne CV i list motywacyjny. Jeśli rozejrzysz się w Internecie w poszukiwaniu przykładowych CV, znajdziesz albo bardzo kiepskie wzory, albo oferty umożliwiające zakup odpowiednio przygotowanego dokumentu za kilkanaście złotych, albo wreszcie ładne, profesjonalnie wykonane CV, które... znaleźli i czym prędzej wykorzystali wszyscy twoi konkurenci. Chcesz się spalić już na samym starcie? Jeśli nie, uruchom Worda 2007 (może być beta) i do dzieła! Pobierz też bezpłatnie przygotowany przez nas plik PDF, w którym znajdziesz wiele porad dotyczących korzystania z pakietu Microsoft Office 2007.

Pamiętaj, poniższy przewodnik przyda ci się nie tylko wtedy, gdy poszukujesz pracy w Polsce. Jeśli wyjeżdżasz do Irlandii - lub gdziekolwiek indziej! - poproś kogoś o pomoc w przygotowaniu CV w wersji angielskiej. Wydrukuj ją sobie później w kilku egzemplarzach na ładnym, błyszczącym papierze, zapakuj do walizki i jedź.

Czytałeś zapewne reportaże opisujące Polaków w Londynie i Dublinie. Zapewniamy cię: wszyscy oni "poszli na żywioł" i uznali, że skoro nie znają języka, to już w ogóle nie muszą się do niczego przygotowywać, bo "zawsze coś się znajdzie". Nie bądź naiwniakiem, zwiększ swoje szanse. Twój potencjalny pracodawca zrobi wielkie oczy, gdy podsuniesz mu pod nos eleganckie CV. Najlepiej takie, którego nawet on sam nie będzie w stanie zrobić.

Obraz
© Kreator nowych dokumentów

CV i List Motywacyjny - najważniejsze informacje
Zaczynamy
Uruchom Worda 2007 i kliknij logo Office | New. Następnie połącz się z Internetem i w polu wyszukiwania po prawej stronie wpisz "cv" (bez cudzysłowia). Odczekaj chwilę... Aplikacja połączy się z witryną Microsoftu i pobierze miniaturki szablonów. Nawet jeśli przerwiesz, w menu po lewej stronie pojawi się dodatkowa opcja Resumes - to właśnie poszukiwane przez ciebie CV.

Obraz
© Pobieranie szablonów CV

Zauważysz kilka kategorii:
- Basic (Podstawowe) - to standardowe, eleganckie szablony. Zwykle będziesz korzystał właśnie z nich.
- Job specific - tutaj masz do dyspozycji coś absolutnie wbijającego w ziemię - szablony dostosowane do konkretnych zawodów. Jest programista, jest naukowiec, jest pracownik baru czy kierownik. Do wyboru, do koloru, tyle że... po angielsku. Jednak będą one dla ciebie nieocenione, jeśli chcesz wyjechać poza Polskę albo starasz się o stanowisko, na którym wymagana jest znajomość języka. Nie, nie namawiamy cię, byś kogokolwiek oszukiwał, skądże znowu - czasami jednak warto się upewnić, jak w języku urzędowym nazywa się miejsce urodzin...
- Situation specific - tutaj znajdziesz szablony, które skojarzono z etapem twojego życia. Jest coś dla ucznia, jest dla studenta. Niestety, również tylko po angielsku.

Nie wiemy, jaka jest twoja sytuacja. Zalecamy jednak zapoznanie się z przykładami w kategoriach Situation specific i Job specific, by później przejść do opcji Basic. W razie czego zawsze możesz skorzystać z klawiszy Back i Forward znajdujących się w lewym górnym rogu kreatora.

Basic - do wyboru, do koloru
Kiedy wejdziesz już do kategorii Basic, przyjrzyj się jej uważnie. Widok miniaturek jest nieoceniony, ale by mieć dodatkowe wsparcie, naciśnij Rating | Rating. Szablony zostaną wtedy uporządkowane według ocen, które wystawiali im użytkownicy. Uważaj, nie bierz pierwszego z brzegu, bo znowu wpadniesz w pułapkę "jestem-taki-sam-jak-tysiąc-innych". Lepiej się rozejrzyj za czymś ładnym i nietuzinkowym.

CV i List Motywacyjny - najważniejsze informacje
W dobrym guście jest...
Zdziwisz się: nadmiar ozdobników i elementów na wydruku wcale nie uprzyjemnia kontaktu z nim. Przypomnij sobie witrynę Google - czyż nie kochasz jej za jej czystość i ascetyczność? A jak podobają ci się strony WWW, na których autor zamieścił wszystko i co drugie zdanie wkleja animowany obrazek? Paskudne, prawda?
Spróbuj dowiedzieć się, jakie studia kończył człowiek, który będzie oglądał twoje CV. Zwykle jest on znany, dowolna wyszukiwarka internetowa pomoże ci go odnaleźć. Jeśli studiował kierunek ścisły - matematykę, fizykę, astronomię itp. - masz go w garści!

Tacy ludzie bardzo często piszą prace magisterskie i doktorskie używając systemu LaTeX (czyt. latech) i formatują je w ten sposób, by linie były zbite w pionie (odstęp: 1), wyjustowane, a boczne marginesy pozostawiają bardzo szerokie - sami bowiem przebijali się przez setki podobnych tekstów w czasie studiów.

Dlatego właśnie twój wybór padnie na szablon Functional resume (Vertical theme), który jest czysty i minimalistyczny.

Obraz
© Otwarty szablon

Zdjęcie
Czy twój przyszły pracodawca zażyczył sobie, byś do CV dołączył zdjęcie? W takim razie nie upychaj go nigdzie na siłę - rzadko będzie okazja ustawić je naprawdę idealnie. Zamiast tego przypnij je spinaczem w lewym górnym rogu wydruku. Będzie i profesjonalnie, i zgodnie z zasadami.

Pamiętaj tylko o jednym: zdjęcie powinno być czarno-białe lub w sepii. Kolorowe odsłaniają wszystkie wady urody i mogą zadecydować o odrzuceniu CV nawet wtedy, gdy starasz się o stanowisko, w którym zupełnie nie liczy się twoja twarz! Ciepłe odcienie szarości natomiast odmładzają ukrywając drobne niedostatki twojej twarzy i - paradoksalnie - dodają powagi, bo kojarzą się z czasami, gdy fotografia kolorowa raczkowała.

CV i List Motywacyjny - najważniejsze informacje
Złudzenia optyczne, które nie są złudzeniami
Zanim przejdziesz do uzupełniania danych, przyjrzyj się na chwilę rysunkowi, który opracowali psychologowie postaci (Gestalt). Widzisz wyraźnie trójkąt zasłaniający trzy koła, choć na obrazku żadnego trójkąta nie ma! Twój umysł jednak nadinterpretuje pewne dane i tworzy nieistniejące linie.

Obraz
© Znane złudzenie optyczne

Jeśli teraz zmrużysz oczy i spojrzysz na prezentowany na obrazku szablon, też zauważysz, że istnieją na nim linie, które wyznaczane są jedynie przez końcówki liter - zaznaczyliśmy je czerwonymi strzałkami. Dzięki nim kompozycja wydaje się czysta i niezakłócona. Musisz pamiętać, żeby ich nie zaburzyć przez udziwnione formatowania.

Obraz
© Niewidoczne linie w dokumencie

To samo dotyczy czcionek: stosuj jeden, najwyżej dwa podobne kroje. Nie szalej, nie zmieniaj kolorów i rozmiarów - całość ma być "czysta". Pamiętaj przy okazji, że choć szablon proponuje ci skorzystanie z Ariala i Ariala Black, w przypadku niewielkich napisów lepiej sprawdzi się Tahoma albo wprowadzona z Office 2007 Calibri. Prezentują się one naprawdę nowocześnie (w tym dokumencie wykorzystaliśmy Calibri o wielkości 11 punktów). Uzupełnianie
Masz już szablon, możesz umieścić w nim twoje dane. Jest on dużo lepszy niż to, czym Microsoft raczył nas jeszcze kilka lat temu - nie wyzierają z niego bowiem wzięte z sufitu dane jakiegoś dyrektora, który osiągnął olbrzymie sukcesy i zwiększył wydajność firmy o 180 procent.

Po lewej stronie wpisz swoje dane adresowe. Po prawej szablon zaproponuje ci uzupełnienie informacji o życiowym celu oraz zamieszczenie danych o osiągnięciach. To nowy trend w psychologii, który zaleca zaraz na samym początku zaprezentowanie czegoś robiącego wrażenie. Tym czymś jest rys indywidualny, który ma wprawiać w podziw - np. "Chciałbym wyrzeźbić na ziarnku ryżu całą 'Iliadę'" - albo zachęcać do zatrudnienia. Osiągnięcia natomiast obiektywnie potęgują wrażenie naszego absolutnego profesjonalizmu.
Przyznajemy, to najtrudniejsze do uzupełnienia pola - czasem nie obędzie się bez porady partnera czy partnerki. Staraj się być szczery, jeśli zostaniesz poddany testom psychologicznym, osoba cię zatrudniająca bardzo szybko wychwyci, czy napisałeś prawdę.

Później jest już z górki: wpisz historię pracy (Work history), najlepiej z numerami telefonów twoich poprzednich przełożonych, o ile tylko miałeś z nimi dobry kontakt. W wierszu Education szybko opisz wykształcenie. Pamiętaj, w obu tych polach idzie się zawsze wspak, czyli tuż pod Wykształcenie napiszesz "Uniwersytet Poznański", później "I Liceum Ogólnokształcące" itp.

CV i List Motywacyjny - najważniejsze informacje
To koniec?
Chcesz wiedzieć, z jakiego szablonu skorzystać podczas tworzenia listu motywacyjnego? Interesuje cię zakończenie tekstu? A może wolałbyś zająć się czymś ciekawszym, na przykład tworzeniem etykietek do płyt CD? Doskonale!

Obraz
© Widok na skończony list motywacyjny

Kliknij tu - http://www.pcworld.pl/office2007/ i pobierz darmowego PDF-a (16,7 MB) z artykułami opisującymi, jak wykorzystać Microsoft Office 2007. Wiemy, że przygotowane przez nas materiały ci się spodobają. A to nie koniec - już pracujemy nad kolejnymi częściami, w których zajmiemy się wykresami do wszystkiego w Excelu 2007, profesjonalną broszurą w Publisherze 2007 (uczymy się na własnych błędach), optymalizacją pracy w Wordzie 2007 i tak dalej, i tak dalej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)