Trwa ładowanie...
d10yqil
d10yqil
up

Prof. Wódz: odejście Jarugi-Nowackiej może oznaczać koniec UP

Socjolog prof. Jacek Wódz uważa, że
odejście z Unii Pracy jej szefowej wicepremier Izabeli Jarugi-
Nowackiej może oznaczać koniec tej partii. Jak ocenił, problemem UP jest "permanentny kryzys przywództwa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d10yqil

Dotychczasowa szefowa UP poinformowała we wtorek, że odchodzi z partii. W sprawie dalszej obecności w rządzie oddała się do dyspozycji premiera. Jaruga-Nowacka zapowiedziała, że będzie dalej wspierała inicjatywę Unii Lewicy (UL).

Zdaniem Wodza, na skutek odejście Jarugi-Nowackiej z Unii Pracy, "formacja ta w sposób fizyczny się rozejdzie".

Według socjologa, UP to partia która przeżywa permanentny kryzys przywództwa. Absolutnie nie jest w stanie wygenerować przywódcy - ocenił. A szkoda, bo była na lewicy jedyną partią, która faktycznie poszukiwała nowych form lewicowości - zaznaczył Wódz.

d10yqil

Socjolog sceptycznie odniósł się zamiarów Jarugi-Nowackiej dotyczących Unii Lewicy. Jego zdaniem, UL nie daje szansy na odnowienie lewicy. Nastąpi to wtedy, gdy w sposób jednoznaczny stare kadry SLD-owsko-PZPR-owskie stracą możliwość organizowania elektoratu - uważa Wódz.

Jak dodał, widzi jednak pewne szanse na odnowę lewicy w działalności szefa SdPl Marka Borowskiego. Próbuje on tworzyć formację "przejściową" - ocenił Wódz. Jego zdaniem, lewica ma jednak przed sobą "cztery lata do stracenia".

Kongres założycielski Unii Lewicy zaplanowano na 30 kwietnia. Chce ona samodzielnie wystartować w wyborach parlamentarnych. W Komitecie Założycielskim UL są osoby w większości wywodzące się z Unii Pracy, PPS, Nowej Lewicy, APP "Racja", Centrolewicy RP, Demokratycznej Partii Lewicy i Polskiej Partii Pracy.

d10yqil

Podziel się opinią

Share
d10yqil
d10yqil
Więcej tematów