Profesor dr hab. Andrzej Tarkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, pionier badań w dziedzinie embriologii ssaków, jest pierwszym w historii polskim naukowcem, któremu przyznano prestiżową nagrodę Japan Prize. Nagroda jest przyznawana co roku przez Japońską Fundację Nauki i Techniki.
Profesor Tarkowski został nagrodzony w dziedzinie Biologia Rozwoju wraz z dr Anne McLaren z Wielkiej Brytanii. Udowodnili oni, że można hodować wczesne zarodki poza organizmem matki i przeprowadzać na nich różnorodne zabiegi, a następnie transplantować do zastępczych matek.
Badania wykazały, że możliwe jest sztuczne uzyskanie bliźniąt jednojajowych lub wieloraczków oraz otrzymanie tak zwanych chimer, czyli osobników powstałych z dwóch genetycznie różnych zarodków.
Nagrody zostaną wręczone w kwietniu podczas ceremonii w Tokio z udziałem pary cesarskiej i premiera Japonii. Prof. Tarkowski i dr McLaren podzielą się kwotą 400 tys. dolarów.
Prof. Andrzej Tarkowski jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Academia Europaea, a także członkiem zagranicznym Francuskiej Akademii Nauk i Komitetu Badań Naukowych.
Japońska Fundacja Nauki i Techniki została utworzona w 1982 r. Przyznaje Japan Prize - prestiżową nagrodę międzynarodową w dziedzinie nauki i techniki za osiągnięcia, które poszerzają powszechne zrozumienie roli nauki i techniki we współczesnym świecie oraz przyczyniają się do światowego pokoju i dobrobytu.
Fundacja przyznaje Nagrodę Japońską co roku od 1985 r. (mon)