Trwa ładowanie...
d3p98ew

Prof. Rychard: nie wiadomo, czy będzie to rząd reform

Nowy rząd ze względu na to, że jest w nim sporo osób nieznanych, jest w dużym stopniu niewiadomą; powinien zaś być rządem reform - uważa socjolog prof. Andrzej Rychard.

Share
d3p98ew

Rząd stoi przed ogromną szansą, ale też pod presją ogromnych oczekiwań, które spowodowane są z jednej strony niezadowoleniem z dotychczasowych rządów, a po drugie są wynikiem wielu obietnic, jakie złożyła PO przed wyborami - sądzi Rychard.

Według niego, rząd sprawia wrażenie, jakby był oparty na jednym filarze - premierze Donaldzie Tusku.

Pewnego rodzaju zdziwienie może budzić to, że Platforma mając wśród swoich członków działaczy i także wokół siebie osoby, które mogłoby wspomóc Donalda Tuska jako taki główny filar, nie znalazły się w rządzie, a jeśli się znalazły, to na miejscach niespecjalnie oczekiwanych - stwierdził.

Jednak - jak dodał - istnieje szansa, że osoby, które nie były znane dotychczas, wykażą się nadzwyczajnymi zdolnościami i zostaną czarnymi końmi tego rządu. Ale z kolei szansa na to, że wszyscy nieznani okażą się czarnymi końmi, jest szansą znikomą - ocenił Rychard.

d3p98ew

Socjolog ma nadzieję, że nowy rząd dokona zasadniczego przyspieszenia reform i nie będzie jedynie gabinetem "miłej twarzy". Tym się powinien odróżnić przede wszystkim od rządu PiS - podkreślił.

Najważniejsze cele, jakie stają przed zaprzysiężonym w piątek gabinetem to - zdaniem socjologa - reformy ułatwiające działalność przedsiębiorczą i reforma finansów publicznych.

Bardzo ważne jest to, żeby ten rząd nie odróżniał się od ostatniego rządu tylko sympatyczną twarzą, bardziej uśmiechniętą, a mniej zaciętą, ale żeby nie powielił błędu zjadania owoców ekonomicznych - ocenił Rychard.

W imię trudnych reform - dodał - Tusk powinien poświęcić nawet część poparcia swego rządu. To jest potwornie trudne dla każdego rządu, bo prawie nikt nie chce ryzykować - przyznał socjolog. (BART)

Prof. Andrzej Rychard jest felietonistąWirtualnej Polski

d3p98ew

Podziel się opinią

Share
d3p98ew
d3p98ew
Więcej tematów