Trwa ładowanie...

Prof. Horban zdradził, kiedy wrócimy do normalności. Umożliwi to szczepionka na COVID-19

Koronawirus w Polsce nadal nie odpuszcza. Według profesora Andrzeja Horbana, aby zapobiec kolejnym zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 oraz dalszemu rozwojowi epidemii należy się szczepić. Jak przekazał ekspert szczepionki na COVID-19 mogą nas przybliżyć do "powrotu do normalności". Profesor wskazał, kiedy może to nastąpić.
Share
Profesor Andrzej Horban o powrocie do normalności
Profesor Andrzej Horban o powrocie do normalności Źródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI
d117up5

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby odnotowało 12 168 nowych przypadków koronawirusa. Przez COVID-19 oraz choroby współistniejące we wtorek zmarło 568 osób. W kraju nadal obowiązuje wiele obostrzeń, nakazów i zakazów. Profesor Andrzej Horban w rozmowie z TVN24 powiedział, że celem wprowadzonych przez rząd obostrzeń jest "dobrnięcie do czasu, kiedy będzie dostępna szczepionka". Główny doradca premiera do spraw epidemii COVID-19 powiedział także, kiedy uda się zaszczepić tylu Polaków, aby można było wrócić do życia sprzed epidemii koronawirusa.

Szczepionki na COVID-19 już wykorzystane są Wielkiej Brytanii. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska zamówiła 45 mln dawek. Mają one być darmowe, dobrowolne oraz dwuwakowe. Pierwsi mają ją otrzymać m.in. medycy oraz seniorzy. Według profesora Horbana dzięki szczepionce na COVID-19 pod koniec wiosny lub na początku lata będziemy mogli wrócić do życia, które znamy sprzed pandemii.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. Lekarz o słabym punkcie programu Ministerstwa Zdrowia

Szczepionka na COVID-19. Prof. Horban o powrocie do normalności

- Planujemy, żeby już późną wiosną czy wczesnym latem dobić do portu. Powoli, ale będziemy dobijali - przekazał Horban. Profesor dodał także, że do całkowitej normalności wrócimy zapewne latem. Wcześniej rząd może znieść, niektóre obostrzenia. Jednak to będzie uzależnione od liczby zachorowań.

d117up5

- O prawie normalności możemy mówić, kiedy liczba zdiagnozowanych osób będzie rzędu 500-1000 dziennie. W tym momencie możemy zacząć rozmawiać na ten temat, że prawie możemy powracać do normalnej aktywności - wyjaśnił główny doradca premiera ds. COVID-19.

Profesor Horban był dopytywany także o to, czy większość obostrzeń zostanie zniesiona na przełomie czerwca i lipca. Ekspert wyjaśnił, że "restrykcje" są zaleceniami, które mają chronić zdrowie oraz życie Polaków. Muszą więc być utrzymane do czasu, kiedy będzie dostępna szczepionka na COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d117up5

Podziel się opinią

Share
d117up5
d117up5
Więcej tematów