Prof. Dembczyński: Nobel dla Haenscha jest zasłużony
Nobel z fizyki dla Niemca Theodora W. Haenscha jest jak najbardziej zasłużony - powiedział zajmujący się optyką kwantową fizyk, prof. Jerzy Dembczyński, do niedawna rektor Politechniki Poznańskiej.
04.10.2005 | aktual.: 04.10.2005 14:34
Prof. Dembczyński, kierownik Katedry Fizyki Atomowej na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej, w której prowadzone są badania z zakresu optyki kwantowej, zna Theodora W. Haenscha od lat.
Jak podkreśla prof. Dembczyński, Haensch, autor przełomowych dla optyki kwantowej badań, to nie jedyny noblista z dziedziny fizyki, z którym Politechnika Poznańska miała ścisłe kontakty.
Na początku lat dziewięćdziesiątych Haensch gościł na Politechnice Poznańskiej, kiedy nasza uczelnia przyznawała doktorat honoris causa innemu nobliście w dziedzinie fizyki, Wolfgangowi Paulowi(Paul to laureat Nobla w 1989 r., za badania nad pułapkami jonowymi, zmarł w 1993 r.) - powiedział.
Podczas tej ceremonii Haensch wygłosił wykład z zakresu badań, za które uhonorowano go Noblem - opowiada prof. Dembczyński. Warto zaznaczyć, że na PP także prowadzimy profesjonalne badania z zakresu optyki kwantowej.
Jeśli chodzi o dwóch pozostałych tegorocznych laureatów nagrody Nobla z fizyki, Amerykanów Glaubera i Halla - nie znam ich osobiście. Znam natomiast ich prace i uważam, że decyzja Komitetu Noblowskiego była słuszna - powiedział prof. Dembczyński.
Tegoroczną nagrodę Nobla z dziedziny fizyki otrzymali Roy. J. Glauber (USA) - za "wkład w kwantową teorię koherencji optycznej"; oraz John L. Hall (USA) i Theodor W. Haensch (Niemcy) - za wkład w rozwój "precyzyjnej spektroskopii opartej na laserze, włączając w to technikę optycznego grzebienia częstotliwości".