Prof. Chazan krytykuje protest rezydentów. "Oni nie są po to, żeby jedynie dostawać pieniądze"

Prof. Chazan krytykuje protest rezydentów. "Oni nie są po to, żeby jedynie dostawać pieniądze"

Prof. Chazan krytykuje protest rezydentów. "Oni nie są po to, żeby jedynie dostawać pieniądze"
Źródło zdjęć: © PAP
Jakub Kłoszewski
15.10.2017 15:56

Nie można zaczynać pracy od podnoszenia swoich potrzeb finansowych i mówienia o swojej godności. Nikt nie ujmuje godności młodym lekarzom, oni sami sobie ją troszkę ujmują przez formę protestu, na jaką się zdecydowali - stwierdził prof. Bogdan Chazan.

Były dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w wywiadzie dla wPolityce.pl mówił, że głodówka lekarzy rezydentów nie jest słuszną formą protestu. - Nie można w ten sposób stawiać żądań drugiej stronie. To szantaż, w którym kładzie się na szali własne zdrowie, a nawet życie. To jest nie fair - powiedział.

Profesor nie zgadza się także z żądaniami podwyżek dla rezydentów. Uważa, że chcą oni zarabiać za dużo na samym początku kariery. - Czasami lekarze rezydenci zapominają, że oni nie są po to, żeby jedynie dostawać pieniądze, ale po to, aby służyć - przekonywał Chazan.

- Jestem profesorem medycyny, pracuję na jednym z uniwersytetów w Polsce jako wykładowca i zarabiam tam 6 tys. złotych. Dodam, że jestem profesorem z pięćdziesięcioletnim stażem pracy. Rezydenci żądają 7 czy 9 tysięcy złotych, czyli więcej niż zarabia profesor. Zachowajmy jakieś proporcje - mówił.

Zobacz też: Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą

- Nie można zaczynać pracy od podnoszenia swoich potrzeb finansowych i mówienia o swojej godności. Nikt nie ujmuje godności młodym lekarzom, oni sami sobie ją troszkę ujmują przez formę protestu, na jaką się zdecydowali - ocenił prof. Chazan.

Protest rezydentów

Lekarze rezydenci protestują od początku października. Domagają się wzrostu nakładów finansowych na ochronę zdrowia. Chcą też m.in. skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych i podwyższenia wynagrodzeń.

Źródło: wPolityce.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2233)
Zobacz także