Trwa ładowanie...
d1gsgsg

Prof. Brzeziński: Polska do Unii w 2005 r.

Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że realnym terminem wejścia Polski do "piętnastki" jest rok 2005.

d1gsgsg
d1gsgsg

Po prostu patrzę na to realistycznie. Negocjacje będą jeszcze trwać przynajmniej dwa lata. Potem następuje proces ratyfikacyjny - to też trwa, to wymaga jednomyślności ze strony państw, które już są członkami Unii. Więc po prostu, patrząc na to praktycznie, rok 2005 jest bardziej prawdopodobny - powiedział Brzeziński dziennikarzom, pytany o jego pogląd na termin wejścia Polski do UE. Według Brzezińskiego, 2004 r. byłby oczywiście lepszy, a gdyby Polska została przyjęta do UE pod koniec 2003 byłoby wspaniale.

Brzeziński, który pełnił w latach 1977-81 funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego prezydenta Jimmy Cartera, przebywa w Warszawie wraz z grupą członków międzynarodowej komisji, zrzeszającej ekspertów z USA, państw europejskich i Polski, której jest przewodniczącym. W czwartek grupa spotkała się m.in. z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim.

Podczas spotkania z Płażyńskim goście pytali marszałka Sejmu m.in. o problemy związane z sytuacją polityczną i o strategię wejścia Polski do UE. Zdaniem Płażyńskiego, zasadniczej zmiany w negocjacjach z UE po polskiej stronie nie będzie, bez względu na to jak będzie wyglądał układ polityczny po wyborach. Główna linia negocjacyjna będzie kontynuowana, z zamiarem uzyskania obecności w Unii Europejskiej możliwie szybko. Nie sądzę, czy ktoś z nas byłby w stanie teraz powiedzieć czy to będzie w 2004 czy później - uważa marszałek.

O opinię na temat terminu wejścia Polski do Unii Wirtualna Polska zapytała internautów. Dotychczas w ankiecie wypowiedziało się ponad 5700 osób. 8% uważa, że do Unii powinniśmy przyłączyć się w 2003 r., 28% - w 2004, a 67% - w latach późniejszych. Zdania na ten temat nie ma 5% ankietowanych. (jask)

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj