Prof. Bartoszewski ponownie stanie na czele Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej
Profesor Władysław Bartoszewski
odbierze w piątek z rąk premiera Kazimierza Marcinkiewicza
nominację na przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej
(MRO) - podało Centrum Informacyjne Rządu. Profesor
przewodniczył także Radzie poprzedniej, pierwszej kadencji.
W późniejszym terminie premier ma powołać pozostałych 24 członków rady; kandydatury zaproponuje prof. Bartoszewski - poinformował wiceprzewodniczący MRO poprzedniej kadencji Stefan Wilkanowicz.
Profesor Władysław Bartoszewski jest byłym więźniem KL Auschwitz, współtwórcą organizacji konspiracyjnej "Żegota", która podczas okupacji hitlerowskiej niosła pomoc Żydom, późniejszym polskim ministrem spraw zagranicznych.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska została powołana w styczniu 2000 roku przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Pierwsza kadencja upłynęła z początkiem bieżącego roku.
Rada jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc Zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Zajmuje się także pozyskiwaniem funduszy potrzebnych do funkcjonowania Miejsc Pamięci oraz opiniuje przedsięwzięcia wystawiennicze, realizowane w nich.
MRO składa się z 25 osób z różnych krajów, będących wybitnymi autorytetami i znawcami problematyki II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i Holokaustu. Kadencja trwa sześć lat. Sekretariat Rady funkcjonuje przy resorcie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wcześniej istniała, powołana przez ministra kultury i sztuki w 1990 roku, Międzynarodowa Rada Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau. Rada miała charakter doradczy i opiniotwórczy. Jej działalność miała identyczny charakter jak MRO, jednak była skoncentrowana na Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.