PolskaProf. Bartoszewski odznaczony przez Fundację Judaica

Prof. Bartoszewski odznaczony przez Fundację Judaica

Prof. Władysław Bartoszewski odebrał na krakowskim Kazimierzu Statuetkę Felka 2007,
przyznawaną co roku przez Fundację Judaica "za wybitne dokonania
na rzecz zachowania i przybliżania dziedzictwa Żydów polskich".

Prof. Bartoszewski odznaczony przez Fundację Judaica
Źródło zdjęć: © PAP

Kapituła nagrody przyznała statuetkę prof. Bartoszewskiemu w uznaniu jego "wybitnych dokonań na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, za przybliżanie dziedzictwa Żydów polskich oraz za przesłanie 'że warto być przyzwoitym'".

Uroczystość wręczenia statuetki połączona była z promocją uzupełnionego, trzeciego wydania książki "Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", pod redakcją prof. Władysława Bartoszewskiego i Zofii Lewinównej. Podczas spotkania Bartoszewski opowiadał o książce, okolicznościach i problemach związanych z jej wydaniem oraz o swoich kontaktach z Żydami.

Książka dokumentuje pomoc udzielaną w latach okupacji przez społeczeństwo polskie prześladowanym przez hitlerowców Żydom. Składa się z przeszło 200 autentycznych relacji i wspomnień, głównie pisanych przez Żydów, uzupełnionych około 100 dokumentami.

Uczestnicy spotkania pytali prof. Bartoszewskiego m.in. o "polski antysemityzm" i ocenę relacji między Polakami a Żydami. Bartoszewski powiedział, że pod względem stosunku do Żydów polskie społeczeństwo przeszło i przechodzi nadal "rewolucyjne przeobrażenia świadomości".

Pamiętam uniwersytety polskie przed wojną, pamiętam getto ławkowe, pamiętam awantury (...). W tej chwili uniwersytety w Polsce, w ogóle wyższe szkoły, są twierdzami otwartości. Kraków to obserwuje bardzo dobrze, bo kto na festiwale żydowskie w tej dzielnicy wali? Młodzież akademicka. A przed wojną były twierdzami ONR-u i innych grup, były sceną wydarzeń bardzo bolesnych, łącznie z rękoczynami - powiedział prof. Bartoszewski.

Według Bartoszewskiego, dużo większy antysemityzm panuje w wielu innych krajach Europy. Antysemityzm w Polsce jest u dołu europejskiej tabeli - dodał profesor.

Ustanowiona przez Fundację Judaica w Krakowie statuetka jest przyznawana od 2004 r. Statuetka upamiętnia Rafaela F. Scharfa, urodzonego w 1914 roku na krakowskim Kazimierzu absolwenta prawa UJ, wieloletniego dziennikarza krakowskiego "Nowego Dziennika". Scharf większość życia spędził w Londynie, dokąd wyjechał w 1938 roku. Znany z zaangażowania w idee budowania mostów pomiędzy Żydami i Polakami, przez ostatnie 14 lat swojego życia współtworzył Fundację Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Zmarł w Londynie w 2003 r.

Prof. Władysław Bartoszewski - (ur.1922 r.) polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz - podczas II wojny był więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, podczas okupacji działał w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Po 1998 r. był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Jest kawalerem Orderu Orła Białego oraz honorowym obywatelem Izraela.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)