Trwa ładowanie...

Prof. Bartosz Łoza: polska psychiatria jest jak z XIX wieku

Wydajemy na psychiatrię proporcjonalnie o połowę mniej niż przeciętnie w krajach UE, tymczasem życia nie da się uratować w połowie - mówi "Rzeczpospolitej" prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Bartosz Łoza.

Prof. Bartosz Łoza: polska psychiatria jest jak z XIX wiekuŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d2omsg0
d2omsg0

Jak zauważa, w Polsce nie ma ani jednego oddziału interwencji kryzysowej czy leczenia depresji, więc ratownicy nie wiedzą, gdzie wieźć pacjenta z zagrożeniem samobójczym.

Wszystkim oferujemy, jak w XIX w., oddziały ogólnopsychiatryczne - mówi Łoza, wskazując, że koegzystuje tam pacjentka z depresją, nad którą znęcał się mąż z internowanym właśnie za znęcanie mężczyzną, pacjent z pierwszym epizodem psychozy z terminalnie chorym z otępieniem. Trzeba co najmniej pokolenia, by wyjść z tej zapaści - ocenia szef PTP.

Jak jednak wskazuje, już dziś zaburzenia psychiczne są obarczone wysoką nadumieralnością. Pacjent z HIV żyje dłużej niż ten ze schizofrenią, a osoby z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi żyją średnio o 15 lat krócej niż statystyczny Polak - wylicza Łoza.

Dodaje, że depresja czy schizofrenia statystycznie przegrywają z rakiem - pacjenci z tymi schorzeniami żyją krócej niż pacjenci z większością nowotworów. Depresja zbiera większe żniwo - podkreśla.

d2omsg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2omsg0
Więcej tematów