Trwa ładowanie...
do5bdpi

Prof. Bartosz Łoza: polska psychiatria jest jak z XIX wieku

Wydajemy na psychiatrię proporcjonalnie o połowę mniej niż przeciętnie w krajach UE, tymczasem życia nie da się uratować w połowie - mówi "Rzeczpospolitej" prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Bartosz Łoza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Bartosz Łoza: polska psychiatria jest jak z XIX wieku
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
do5bdpi

Jak zauważa, w Polsce nie ma ani jednego oddziału interwencji kryzysowej czy leczenia depresji, więc ratownicy nie wiedzą, gdzie wieźć pacjenta z zagrożeniem samobójczym.

Wszystkim oferujemy, jak w XIX w., oddziały ogólnopsychiatryczne - mówi Łoza, wskazując, że koegzystuje tam pacjentka z depresją, nad którą znęcał się mąż z internowanym właśnie za znęcanie mężczyzną, pacjent z pierwszym epizodem psychozy z terminalnie chorym z otępieniem. Trzeba co najmniej pokolenia, by wyjść z tej zapaści - ocenia szef PTP.

Jak jednak wskazuje, już dziś zaburzenia psychiczne są obarczone wysoką nadumieralnością. Pacjent z HIV żyje dłużej niż ten ze schizofrenią, a osoby z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi żyją średnio o 15 lat krócej niż statystyczny Polak - wylicza Łoza.

Dodaje, że depresja czy schizofrenia statystycznie przegrywają z rakiem - pacjenci z tymi schorzeniami żyją krócej niż pacjenci z większością nowotworów. Depresja zbiera większe żniwo - podkreśla.

do5bdpi

Podziel się opinią

Share

do5bdpi

do5bdpi
Więcej tematów