Trwa ładowanie...

Prof. Andrzej Rzepliński napisał do prezydenta Andrzeja Dudy. Domaga się wprowadzenia stanu kęski żywiołowej

Profesor Andrzej Rzepliński wystosował list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. Domaga się wprowadzenia na 30 dni stanu klęski żywiołowej. Były prezes TK chce również, by Andrzej Duda ogłosił, że nie podpisze ustawy, która przewiduje zmiany w Kodeksie wyborczym.

Prof. Andrzej Rzepliński napisał do prezydenta Andrzeja Dudy. Domaga się wprowadzenia stanu kęski żywiołowejŹródło: East News
d2f4dgn
d2f4dgn

Przypomnijmy: w środku nocy z piątku na sobotę, w głosowaniu zdalnym, posłowie przyjęli projekt Tarczy antykryzysowej. PiS dodał do niej poprawki, a wśród nich zapisy zmieniające Kodeks wyborczy.

Zgodnie z przyjętymi zmianami głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy, którzy "podlegają w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych" oraz ci, "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

List prof. Andrzeja Rzeplińskiego opublikowała "Gazeta Wyborcza". Były prezes TK już na wstępnie powołuje się na panujący od kilku tygodni w całym państwie stan narastającego zagrożenia koronawirusem COVID-19. Nawiązał również do tego, że wprowadzane są w ostatnim czasie do porządku prawnego akty, które "bez przewidzianego Konstytucją dla takiej skrajnie nadzwyczajnej okoliczności stanu klęski żywiołowej wprowadzają rozporządzeniami, z zupełnym lekceważeniem procedury prawodawczej, elementy tego stanu na terytorium Rzeczypospolitej". Powołał się jeszcze m.in. na zbliżające się wybory, konieczność poszanowania Konstytucji.

Zobacz też: Mimo koronawirusa, wybory bez zmian 10 maja? "To zbrodnia"

I zaapelował:

d2f4dgn

"Zwracam się, po pierwsze, do Pana Prezydenta, o zwrócenie się do Rady Ministrów o wprowadzenie na 30 dni stanu klęski żywiołowej, Zawracam się, po drugie, do Pana Prezydenta o bezzwłoczne ogłoszenie, że nie podpisze Pan uchwalonej dzisiaj ustawy, wprowadzonej poza trybem prawodawczym "O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" zwanej Tarczą antykryzysową" - pisze prof. Rzepliński.

I podkreśla, że poprawka, która zmienia Kodeks wyborczy, "kreuje w prawie wyborczym tarczę antydemokratyczną". "Zamyka erę wolnych wyborów parlamentarnych, samorządowych i prezydenckich w Rzeczypospolitej – gwarantowanych każdemu obywatelowi w Konstytucji" - czytamy w liście.

Na koniec spytał jeszcze prezydenta, czy jest w stanie ogłosić, że 10 maja są w Polsce możliwe wolne wybory.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2f4dgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f4dgn
Więcej tematów