Trwa ładowanie...
dza32rn

Producent telefonów zwalnia 2 tys. pracowników

Producent telefonów komórkowych, Sony Ericsson odniósł w pierwszym kwartale straty rzędu 1,4 euro - czytamy w serwisie SR.se. Firma wprowadza obecnie w życie nowy, już trzeci, krótkoterminowy plan oszczędnościowy, który zakłada zmniejszenie liczby zatrudnionych o 2 tys., firma planuje zaoszczędzić jeszcze 4,4 mld koron - podaje dyrektor wykonawczy Dick Komiyama.

Share
dza32rn

Sony Ericsson zatrudnia na całym świecie 10 tys. osób, zwolnienia dotyczyć będą więc aż 1/5 wszystkich pracowników firmy. Na wideokonferencji z Londynu Dick Komiyama podkreślał, że jest jeszcze za wcześnie, aby wskazywać, w których placówkach konkretnie dojdzie do zwolnień. Najnowszy plan, która ma pozwolić firmie zaoszczędzić miliardy koron, obejmuje okres czasu do połowy 2010 roku.

Przedsiębiorstwo właśnie skończyło realizację dotychczas obowiązującego planu, dzięki któremu udało się zaoszczędzić 300 mln euro.

Wg Gustava Brusewitza z szwedzkiego oddziału Ericssona, nie jest jeszcze jasne w jakim stopniu zwolnienia dotkną Szwecję.

dza32rn

Jest trochę za wcześnie, aby mówić o szczegółach, można jednak na pewno stwierdzić, że zwolnienia nie ominą Szwecji, sprawa jest globalna, a większa część personelu jest zatrudniona w Szwecji. Trudno jednak powiedzieć w której części kraju zwolnienia będą miały miejsce konkretnie. Liczba personelu w szwedzkich oddziałach wynosi ok. 4,5 tys., są to zarówno stali pracownicy jak i konsultanci, większość z nich znajduje się w Lund – mówi Gustav Brusewitz.

Straty w pierwszym kwartale wyniosły, w przeliczeniu na korony szwedzkie, 4,1 mld, jednak już 20 marca rynek był zaskoczony ponurymi danymi ze sprzedaży, dlatego teraz ceny akcji Ericssona, współwłaściciela przedsiębiorstwa, idą do góry, a nie w dół, jak można by się spodziewać.

Pierwszy kwartał zeszłego roku przyniósł zyski w wysokości 2 mld, tak więc tegoroczne straty odzwierciedlają obecne zmiany na rynku telefonii komórkowej. Należy pamiętać, że Nokia, największy światowy producent telefonów komórkowych, również odniosła straty w pierwszym kwartale tego roku.

Sony Ericsson szacuje, że udział firmy na rynku w pierwszym kwartale wynosił 6%, co stanowi o 2% mniej niż w czwartym kwartale 2008 roku, i plasuje przedsiębiorstwo na czwartym miejscu w walce o udziały rynkowe.

dza32rn

Niestety istnieje również prawdopodobieństwo, że amerykańska Motorola zepchnęła Sony Ericssona na miejsce 5. Pokaże to dopiero raport Motoroli.

W pierwszym kwartale tego roku Sony Ericsson sprzedał 14,5 mln telefonów komórkowych w porównaniu ze średnią sprzedażą 25 mln na kwartał w zeszłym roku. W sumie w zeszłym roku sprzedano około 100 mln komórek.

Taka sytuacja nie powtórzy się już w tym roku, ponieważ ogólnoświatowa sprzedaż telefonów komórkowych ma się zmniejszyć co najmniej o 10%.

Dominika Błażyca

dza32rn

Podziel się opinią

Share
dza32rn
dza32rn
Więcej tematów