Trwa ładowanie...

Producent broni zapłaci za masakrę 26 osób. Przełomowy wyrok

73 miliony dolarów odszkodowania zapłaci firma Remington rodzinom ofiar strzelaniny w amerykańskiej szkole w Newtown w stanie Connecticut. W 2012 roku zginęło tam 20 dzieci i sześciu nauczycieli.

Share
Marsz na Waszyngton, zorganizowany po strzelaninie w szkole Sandy Hook. Amerykanie domagali się wprowadzenia ograniczeń w dostępności do broni (Wikimedia Commons) Marsz na Waszyngton, zorganizowany po strzelaninie w szkole Sandy Hook. Amerykanie domagali się wprowadzenia ograniczeń w dostępności do broni (Wikimedia Commons)
d1qz0hw

Remington, producent karabinu Bushmaster AR-15, użytego w strzelaninie w szkole w w 2012 roku, zaofiarował wcześniej ugodę, polegająca na tym, że zapłaci 33 miliony dolarów. To odszkodowanie za to, że broń palna, wytwarzana pod tą marką, była lokowana w grach wideo. Według prawników mogło to być inspiracją dla sprawcy masakry.

Doszło do niej 14 grudnia 2012 roku w Sandy Hook Elementary School w Newtown. 20-letni napastnik, Adam Lanza, który przed masakrą zabił w domu swoją matkę, wszedł do szkoły i strzelał do ludzi. Zginęło 20 pierwszoklasistów i sześciu nauczycieli. Sprawca popełnił samobójstwo.

Jak informuje CNN, krewni dziewięciu ofiar twierdzili w pozwie, że firma Remington nie powinna była nigdy sprzedawać tak niebezpiecznej broni i zarzucali jej, że poprzez marketing i lokowanie produktu w brutalnych grach trafiała do świadomości młodych użytkowników.

d1qz0hw

Prawnicy firmy Remington zaprzeczyli zarzutom. We wniosku o odrzucenie powództwa argumentowali, że nie przedstawiono żadnych faktów, które pozwoliłyby stwierdzić, że marketing firmy miał jakikolwiek związek ze strzelaniną.

Remington z siedzibą w Madison w Karolinie Północnej złożył w zeszłym roku wniosek o upadłość. Jej aktywa zostały już sprzedane kilku firmom - informuje agencja AP.

Odszkodowania, zasądzone we wtorek, trafią do rodzin pięciorga dzieci i czterech dorosłych zabitych w strzelaninie. Tylko oni zdecydowali się uczestniczyć w tym długotrwałym procesie, który zakończył się zwycięstwem poszkodowanych.

Producent broni zapłaci 73 miliony za masakrę w szkole podstawowej

Rodziny pozwały Remingtona w 2014 roku, twierdząc, że powinien on być częściowo odpowiedzialny za strzelaninę ze względu na jego strategię marketingową. Prawo federalne z 2005 roku chroni producentów broni przed oskarżeniami przyczynienia się do śmierci osób, które straciły życie z powodu użycia ich produktu, ale w tych okolicznościach ważnym argumentem były działania marketingowe Remingtona.

d1qz0hw

- To przełomowe, historyczne zwycięstwo, które wysyła mocne i przekonujące przesłanie do producentów broni oraz do wspierających ich branż ubezpieczeniowych i bankowych. Działacie na rynku wysokiego ryzyka. To może przestać być opłacalne - powiedziała Nicole Hockley, której 6-letni syn Dylan zginął w strzelaninie.

- Nic nie sprowadzi Dylana z powrotem. Najbliżej jestem teraz, całując jego urnę każdej nocy, mówiąc mu, że go kocham i tęsknię za nim. Ale złożyłam mu obietnicę i będę pracował nad jej dotrzymaniem przez resztę mojego życia - powiedziała matka chłopca.

Eksplozja na stacji paliw na Białorusi. Dramatyczne nagranie świadka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qz0hw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qz0hw
Więcej tematów