Trwa ładowanie...
23-05-2016 05:16

Prochy Marqueza spoczęły w Cartagenie

• Urna z prochami zmarłego dwa lata temu słynnego pisarza Gabriela Garcii Marqueza spoczęła w Cartagenie
• Jest to niezwykle ważne w jego twórczości portowe miasto na północy Kolumbii

Share
Prochy Marqueza spoczęły w CartagenieŹródło: PAP, fot: MARIO GUZMAN
d1o2ca4

Marquez zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku w wieku 87 lat.

Urna z prochami noblisty została złożona na dziedzińcu dawnego klasztoru La Merced w Cartagenie. W ceremonii wzięła udział m.in. najbliższa rodzina pisarza: wdowa Mercedes Barcha oraz synowie, Gonzalo i Rodrigo.

Cartagena to miasto, w którym Marquez rozpoczął swoją literacką karierę i - jak powiedział jego przyjaciel, Juan Gossain - gdzie "zawsze chciał być". "Ludzie wiedzą, że lubiłem mieszkać w Cartagenie, ale jeszcze bardziej pragnę być tam pochowany" - wyznał kiedyś kolumbijski pisarz swemu przyjacielowi.

d1o2ca4

Wprawdzie w Cartagenie Marquez nie mieszkał długo, ale z tego miasta czerpał inspirację dla swojego "realizmu magicznego", dla swego najważniejszego dzieła literackiego. Wydane w 1967 roku "Sto lat samotności" przyniosło mu sławę i odmieniło jego życie.

Sagę rodu Buendia poeta Pablo Neruda określił "najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota", specyficzny styl, w którym jest napisana, nazwano "realizmem magicznym".

W 1982 roku Marquez otrzymał literacką Nagrodę Nobla za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu".

Ostatnie dziesięciolecia swego życia Kolumbijczyk spędził w Meksyku. Jego dom znajduje się w Coyoacan - jednej z 16 dzielnic Dystryktu Federalnego Meksyk, w której swego czasu mieszkał m.in. hiszpański konkwistador Hernan Cortes, a w wieku XX - Lew Trocki, para malarzy Frida Kahlo i Diego Rivera, malarz David Alfaro Siqueiros, reżyser Luis Bunuel.

d1o2ca4

Zobacz także: #dziejesienazywo: Jerzy Sosnowski i jego książka "Sen snów"

d1o2ca4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o2ca4
Więcej tematów