Trwa ładowanie...
29-11-2006 14:51

Próbował sprzedać przez Internet włosy faraona Ramzesa II

We francuskim mieście Saint-Egreve zatrzymano i aresztowano 50-latka, który próbował sprzedać w Internecie włosy Ramzesa II. Mężczyzna jest synem naukowca, który przed 30 laty uczestniczył w badaniach mumii faraona.

Próbował sprzedać przez Internet włosy faraona Ramzesa IIŹródło: AP
dcryiq8
dcryiq8

Sprzedawca włosów faraona wycenił na 2000-2500 euro każdy z kosmyków oraz maleńkie próbki żywicy i płócien, w które owinięta była mumia Ramzesa.

Zatrzymany mężczyzna pracuje jako listonosz. W jego domu policja znalazła 10 plastikowych torebek zawierających bardzo małe próbki włosów oraz fragmenty tkaniny, którą Ramzes II został owinięty podczas mumifikacji.

W informacji zamieszczonej we francuskim serwisie ofert mężczyzna wyjaśniał, że otrzymał je od swego ojca - pracownika francuskiego laboratorium, któremu powierzono badania i konserwację w latach 1976-77 mumii Ramzesa II.

Francuscy archeolodzy zareagowali oburzeniem. Nie ma francuskiego naukowca, który pochwaliłby się kradzieżą włosów Ramzesa II - powiedziała Christiane Desroches-Noblecourt, która pracowała przy konserwacji mumii w połowie lat 70.

dcryiq8

Mumia faraona została przywieziona do Francji na kilka miesięcy w roku 1976. Miała być zbadana przez tamtejszych specjalistów, by ustalić przyczyny jej postępującego rozpadu. Na lotnisku Le Bourget była witana z honorami należnymi głowie państwa. Egipt zgodził się na wyjazd tego bezcennego skarbu pod warunkiem, że żaden fragment mumii nie pozostanie we Francji. Właśnie z tego powodu próba sprzedaży włosów faraona wywołała zakłopotanie francuskich naukowców i krytykę ze strony władz egipskich.

Tomasz Siemieński

dcryiq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcryiq8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj