Próbna Matura z Operonem i WP. Przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Arkusze z odpowiedziami

Próbna Matura z Operonem i WP. Przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Arkusze z odpowiedziami

Próbna Matura z Operonem i WP. Przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Arkusze z odpowiedziami
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Łukasz Cynalewski
Magdalena Nałęcz-Marczyk
23.11.2017 16:14, aktualizacja: 30.03.2022 10:12

W Próbnej Maturze z Operonem, Wirtualną Polską i British Council w tym roku bierze udział ponad 160 tys. maturzystów z całej Polski. W piątek 24 listopada o godz. 9:00 uczniowie podeszli do ostatniej sesji egzaminacyjnej, sprawdzającej ich wiedzę z pozostałych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Do wyboru było 6 przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia i wiedza o społeczeństwie. Publikujemy odpowiedzi.

Egzamin maturalny od 2015 r. ma na celu zweryfikowanie wiedzy zdobytej przez ucznia kończącego liceum/technikum, a także stosowania tej wiedzy do identyfikowania i analizowania problemów, umiejętności rozumowania, argumentowania i wnioskowania, wykorzystywania informacji pochodzących z różnorodnych źródeł, projektowania doświadczeń i interpretowania wyników oraz wykorzystywania narzędzi matematycznych do opisu i analizy zjawisk i procesów.

Szczegółowe wymagania egzaminacyjne różnią się w zależności od przedmiotu. Arkusz składa się z kilkudziesięciu zadań otwartych i zamkniętych. Na rozwiązanie arkusza uczniowie mają 180 minut.

Od 2015 r. maturzyści muszą wybrać minimum 1, a maksimum 5 przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Egzamin z przedmiotów dodatkowych nie ma progu zdawalności, co oznacza, że nie można go oblać. Jednak wynik końcowy jest brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia, dlatego warto przyłożyć się do nauki i zdobyć maksymalną liczbę punktów.

Z pośród przedmiotów dodatkowych największą popularnością cieszył się w tym roku egzamin z j. angielskiego – zdawało go ponad 61 tys. uczniów. W dalszej kolejności wybierano: geografię (40 tys.), matematykę (40 tys.) i biologię (28 tysięcy).

Arkusze wraz z odpowiedziami są już dostępne.





]



Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także