Próbna matura z języka polskiego. Autor tekstu zasypany pytaniami
"Przestańcie mi wysyłać wiadomości. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio" - napisał Marcin Napiórkowski. Artykuł jego autorstwa znalazł się na próbnej maturze z języka polskiego. Uczniowie zasypali go wiadomościami z pytaniem, jaka odpowiedź jest poprawna.
Trwają próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Chodzi o egzaminy przeprowadzane w nowej formule. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny. W środę uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Na teście pojawił się tekst "Nie sposób tego zagwizdać", autorstwa Marcina Napiórkowskiego, który jest badaczem mitów, wykładowcą i publicystą.
"Czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź" - tak brzmiało pytanie odnoszące się do tekstu publicysty.
Uczniowie mieli także ocenić prawdziwość podanych stwierdzeń odnoszących się do tekstu Napiórkowskiego. Ich zadaniem było zaznaczenie odpowiedzi "prawda" lub "fałsz" m.in. na to zdanie: sformułowanie chciwy macher użyte w tekście Marcina Napiórkowskiego ma charakter wartościujący.
Tuż po próbnym egzaminie uczniowie zasypali Napiórkowskiego pytaniami o to, jaka powinna być prawidłowa odpowiedź na zadane pytania.
"Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego! Ale przestańcie mi wysyłać wiadomości. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio" - napisał Napiórkowski na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Nowa matura. Czego muszą się spodziewać absolwenci?
Wiosną 2023 r. do matury przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Będą musieli oni obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjne będą na poziomie podstawowym, chętni będą mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego i ustnego.
Aby zdać maturę – tak jak obecnie – trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to egzaminów pisemnych i ustnych). W przypadku przedmiotu do wyboru nie będzie progu zaliczeniowego – obowiązywać on będzie na maturze w 2025 r.
Na egzaminach z języka polskiego (pisemnym i ustnym) maturzystów obowiązywać będzie dłuższa niż dotąd lista lektur, których znajomość będzie wymagana na egzaminie. Wypracowanie będzie dłuższe niż do tej pory. Dotąd było to minimum to 250 słów. W 2023 i 2024 r. uczniowie będą musieli napisać minimum 300 słów, a od 2025 – 400 słów.
Na nowej maturze na egzaminie ustnym z polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Do tej pory zdający mieli tylko jedno zadanie na egzaminie ustnym.
Jedno z dwóch zadań w zestawie będzie jawne. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę zadań nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin. Lista około 220 zadań obowiązujących wiosną 2023 r. jest dostępna na stronie internetowej CKE.
Na nowej maturze wydłużony będzie czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Czujemy się wystawieni do wiatru". Minister Czarnek unika spotkań z ZNP?
Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.
Wiosną 2023 r. absolwenci techników zdawać będą maturę jeszcze według starych zasad – będzie to ostatni rocznik absolwentów czteroletnich techników.
źródło: PAP