Próbna matura. Język polski na początek. Kiedy kolejne egzaminy?
Środa 6 grudnia jest pierwszym dniem próbnych matur CKE. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych na pierwszy ogień zmierzą się z językiem polskim. Jakie przedmioty napiszą później? Udział szkół w próbnych egzaminach CKE jest dobrowolny.
06.12.2023 08:28
Próbne matury pozwalają uczniom poznać swój stan wiedzy na kilka miesięcy przed oficjalnym egzaminem oraz zapoznać się z formułą testu. W grudniu próbne matury zorganizuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Pierwsze rozpoczną się 6 grudnia o godzinie 9:00.
Próbna matura. Język polski na początek. Co w kolejnych dniach?
Szkoły, które zdecydowały się zorganizować próbne matury z CKE, zostały zachęcone przez komisję do organizacji testów diagnostycznych zgodnie z udostępnionym przez instytucję harmonogramem. Zainteresowane placówki będą mogły przeprowadzić matury próbne w dniach od 6 do 8 grudnia 2023.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z harmonogramu zaproponowanego przez CKE wynika, że w pierwszym dniu testów uczniowie zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Próbna matura w środę 6 grudnia rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 240 minut.
Kolejnego dnia - w czwartek 7 grudnia - odbędzie się próbna matura z matematyki na poziomie podstawowym. Początek egzaminu zaplanowano na godzinę 9:00. Na rozwiązane testów uczniowie będą mieli natomiast 180 minut.
W piątek 8 grudnia odbędzie się próbna matura z języka angielskiego oraz innych języków obcych nowożytnych (język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski) na poziomie podstawowym. Uczniowie na rozwiązanie testu z języka obcego będą mieli 120 minut.
CKE matura próbna. Czy testy są pisane na ocenę?
Jak przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjna, przystąpienie do matur próbnych jest dla szkół dobrowolne. Ich organizacja ma pomóc uczniom poznać formułę oraz zasady organizacji matury, do której przystąpią w maju, a także stan swojej wiedzy.
Czy nauczyciele mogą oceniać napisany przez uczniów test diagnostyczny? "Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia" - wyjaśniła komunikacie CKE.
Komisja podkreśliła również, że matury próbne będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych - również zagadnienia, które zgodnie z tokiem nauczania mogły nie zostać jeszcze omówione. "Zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji".