Problemy z legionellą. Zmarły już 22 osoby
Legionella wciąż krąży w społeczeństwa. W wyniku powikłań zmarły już 22 osoby, a zakażonych bakterią jest 166. Dalej nieznane jest źródło.
Jak poinformowały nowiny24.pl, w czwartek zmarła kolejna osoba zarażona legionellą. To 74-latka z Rzeszowa, która od kilkunastu dni była hospitalizowana.
- Miała choroby współistniejące, jej stan był od początku ciężki. W szpitalu jest 12 chorych na legionellozę; 9 w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc i 3 w USK w Rzeszowie. W ostatnim czasie na Izbie Przyjęć nie było pacjentów z zapaleniem płuc - przekazał Andrzej Sroka, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Legionella na Podkarpaciu. Co może być źródłem zakażenia?
To już 22. ofiara choroby wywołanej legionellą. Wszystkie miały choroby współistniejące.
Jak wynika z raportu Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Rzeszowie, do czwartku odnotowano w sumie 166 potwierdzonych przypadków legionellozy.
Wciąż nieznane są źródła zakażenia bakteriami. Sanepid pracuje nad tym, by ograniczyć możliwość powstawania warunków dla jej rozwoju. Przeprowadzono ponad 200 kontroli.
Legionella. Czym jest?
Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody, np. z nebulizatora lub przez mikroaspirację wody. Szczególnie narażone są osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością.
Czytaj więcej: